Pieniądze z 300 plus już płyną na konta Polaków. ZUS rozpoczął wypłatę świadczenia "Dobry Start"

Do Polaków ruszyły pierwsze przelewy w ramach rządowego programu "Dobry Start". Zapewnia on dofinansowanie wyprawki szkolnej w kwocie 300 zł dla każdego uczącego się dziecka. Przez to program zyskał już miano "300 plus". Do kiedy i jak można składać wnioski o przyznanie świadczenia?

"Dobry Start", jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ma być wsparciem dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. W ramach programu do rodziców trafia po 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Co istotne, świadczenie to przyznawane jest bez względu na dochód rodziny. "ZUS rozpoczął już wypłatę środków z programu 'Dobry Start'. W przyszłym tygodniu kolejni rodzice otrzymają wsparcie. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy" - przekazała prof. Gertruda Uścińska szefowa ZUS, w rozmowie z PAP, cytowana przez bankier.pl.

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

"W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup np. artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych" - mówiła prof. Uścińska. Jak dodała, do tej pory wypłacono ok. 60 mln zł.

ZUS rozpoczął wypłatę środków z kolejnego świadczenia dla Polaków

Świadczenie 300 plus, jest przyznawane raz w roku. Nabór wniosków ruszył 1 lipca br. i potrwa do 30 listopada 2023 r. O świadczenie mogą się ubiegać rodzice albo opiekunowie dzieci do lat 20 (lub 24 w przypadku ucznia z niepełnosprawnością). Jednak wnioski mogą złożyć także beneficjenci. Warunkiem jest osiągnięcie pełnoletności oraz fakt, że osoba ucząca się nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ opiekunowie nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich. Wnioski mogą być także złożone przez osoby prowadzące rodziny zastępcze lub usamodzielniane, które opuściły pieczę zastępczą. W tych przypadkach wniosek o świadczenie w programie "Dobry Start" może złożyć np. dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wnioski można składać do końca listopada, jednak są wyjątki. Po tym terminie pieniądze ze świadczenia można otrzymać, tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać za pośrednictwem aplikacji mZUS, portalu Platformy Usług Elektronicznych, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej (logując się przez profil zaufany). Lista banków, które dają taką możliwość, została wyszczególniona na stronie ZUS-u. Rodzicom, którzy złożyli wnioski do końca sierpnia, pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września 2023 r.

Więcej o: