Rosyjski atak na Odessę, wśród rannych są dzieci. Zełenski: Terroryści otrzymają odpowiedź

W nocnym ataku rakietowym na Odessę zginęła jedna osoba, a 22 zostały ranne. Takie dane przedstawiła ukraińska policja.

Wśród rannych jest czworo dzieci w wieku od 11 do 17 lat. Rosyjskie rakiety spadły na historyczne centrum miasta. Zniszczone zostały budynki mieszkalne, obiekty infrastruktury cywilnej, a także zabytki, w tym największa w mieście cerkiew prawosławna - Sobór Przemienienia Pańskiego.

Zobacz wideo "Nie da się dziś przyjąć Ukrainy do NATO". Stanowcza deklaracja Andrzeja Dudy

Według ukraińskich sił powietrznych Rosjanie użyli do ataku 19 rakiet, odpalonych z lądu i z okrętów na Morzu Czarnym. Były to między innymi rakiety typu "Kalibr" i "Iskander".

Zełenski: Za Odessę rosyjscy terroryści otrzymają odpowiedź

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Telegramie, że Rosjanie otrzymają odpowiedź za atak na Odessę. "Rakiety wystrzeliwane przeciwko spokojnym miastom, budynkom mieszkalnym, cerkwiom" - napisał prezydent Zełenski. "Nie może być żadnego usprawiedliwienia dla rosyjskiego zła. I za Odessę rosyjscy terroryści otrzymają odpowiedź. Z pewnością tę odpowiedź poczują" - napisał prezydent Ukrainy. Dodał, że wszyscy poszkodowani wskutek ataków otrzymają pomoc. Podziękował też wszystkim, którzy pomagają mieszkańcom Odessy.

Najcięższe walki na wschodzie Ukrainy 

Sztab Generalny podsumował też sytuację na froncie w 515. dniu prowadzonej w pełnej skali rosyjskiej inwazji. W raporcie napisano, że Rosjanie nadal koncentrują swoje wysiłki na wschodzie kraju, w obwodzie donieckim. Najcięższe walki toczą się w okolicy miast Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka. Tam w ciągu minionej doby wojska ukraińskie i rosyjskie starły się około 40 razy.

Ukraińcy prowadzą kontrataki. W ciągu minionego dnia ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 12 nalotów na obszary koncentracji rosyjskiej armii. Ponadto ukraińscy żołnierze zniszczyli cztery rosyjskie drony rozpoznania operacyjno-taktycznego i ostrzelali 21 stanowisk rosyjskiej artylerii.

Więcej o: