Przymierzalnie w aptekach. Ministerstwo Zdrowia ma projekt. Chodzi m.in. o pończochy czy pieluchomajtki

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowego rozporządzenia, który trafił do konsultacji społecznych. Zakłada on obowiązkowe wprowadzenie przymierzalni do lokalów zaopatrujących w wyroby medyczne na zlecenie. Wśród nich są także apteki. Czy przymierzalnie będą dotyczyć wszystkich produktów?

Projekt nowego rozporządzenia, który dotyczy wymogów dla lokali wykonujących czynności z zakresu zaopatrzenia wyrobów medycznych dostępnych na zlecenie, w tym aptek, został oddany do konsultacji publicznych. Ministerstwo Zdrowia ma zamiar wprowadzić zmiany dotyczące wymogów lokalowych. Dotyczyć to będzie m.in. wprowadzenia przymierzalni. 

Zobacz wideo Staranowali drzwi do apteki i próbowali ukraść bankomat. Nieudana akcja złodziei

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowego rozporządzenia. Apteki będą posiadać przymierzalnie

Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia lokal, który zaopatruje w wyroby medyczne dostępne na zlecenie:

  • stanowi jedną wyodrębnioną całość i jest wyposażony w magazyn lub szafy ekspedycyjne, przeznaczone wyłącznie do przechowywania wyrobów medycznych,
  • posiada przymierzalnię,
  • jest wyposażony w stół ekspedycyjny,
  • spełnia warunki przechowywania wyrobów medycznych zgodnie z zaleceniami wytwórcy, w szczególności w zakresie zapewniania ochrony przed zmieszaniem tych wyrobów z innymi wyrobami, zanieczyszczeniami mechanicznymi, utratą masy, zawilgoceniem, obcymi zapachami,
  • posiada gładkie i łatwo zmywalne ściany i podłogi,
  • jest wyposażony w przyrządy do pomiaru temperatury powietrza i wilgotności pomieszczeń.

Przymierzalnie w aptekach. W nowym rozporządzeniu jest też wzmianka o poczekalni

W uzasadnieniu projektu napisano, że rozporządzenie ma na celu doprecyzowanie kwestii dostępu pacjentów, w szczególności tych z niepełnosprawnościami, do lokalu. Jak informuje portal mgr.farm, w nowym rozporządzeniu usunięto zapis, który zawężał zakres podmiotów, które w swoich lokalach miałyby wyodrębnić poczekalnię. To z kolei oznacza, że przepis uwzględniałby także apteki, ponieważ nie zostały one wykluczone spośród lokali, które zaopatrują pacjentów w wyroby medyczne dostępne na zlecenie.

Kategorią refundowanych wyrobów medycznych, które na podstawie zlecenia wydają apteki, są wyroby chłonne, takie jak pieluchomajtki lub wkłady anatomiczne. Portal zauważa, że od stycznia 2023 r. objęto refundacją m.in. seryjne rękawy i podkolanówki, które są wykorzystywane w obrzękach limfatycznych. Ministerstwo Zdrowia planuje od 2024 roku refundować także pończochy, rajstopy i podkolanówki uciskowe. Przymierzanie takiego rodzaju asortymentu wydaje się być bardziej zasadne.

Więcej o: