Jak otrzymać czternastą emeryturę? Komu przysługuje? "Nie trzeba składać żadnych wniosków"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wypłata czternastych emerytur może nastąpić "na przełomie sierpnia i września". Jednak przypominamy, że świadczenie nie jest dla wszystkich. Komu przysługuje "czternastka"? Jak ją otrzymać?

Prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP wyjaśniła, co trzeba zrobić, aby dostać czternastą emeryturę. "Aby otrzymać 'czternastkę', nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. Świadczenie zostanie wypłacone wraz z emeryturą i rentą oraz będzie doręczane tą samą drogą, co świadczenie główne (przelewem lub przekazem gotówkowym)" - przekazała, cytowana przez wnp.pl

Zobacz wideo

Kiedy "czternastka" zostanie wypłacona i komu przysługuje?

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, kiedy seniorzy mogą się spodziewać 14. emerytury. "Planujemy, że w 2023 r., wpłynie na konto seniorów na przełomie sierpnia i września" - powiedział premier cytowany w komunikacie KPRM. Jednak świadczenie w pełnej wysokości przysługuje tylko tym osobom, których wysokość comiesięcznej emerytury podstawowej nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Osoby, które otrzymują wyższą kwotę, także mogą otrzymać "czternastkę", ale pomniejszoną na zasadzie "złotówka za złotówkę". "Na przykład do renty 3200 zł będzie przysługiwać czternastka w kwocie 1288,44 zł" - wyjaśniła prezeska ZUS.

"Czternastka" w pełnej wysokości wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi aktualnie minimalna emerytura. Z kolei minimalna wysokość świadczenia będzie musiała stanowić kwotę co najmniej 50 zł, aby 14. emerytura nam przysługiwała. Jeśli wedle zasady "złotówka za złotówkę" kwota będzie niższa, świadczenie nie zostanie w ogóle przyznane. Dodatkowo czternasta emerytura nie będzie wliczana do dochodu seniorów przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych. Ze świadczenia ma być potrącana składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.

Czternasta emerytura będzie na stałe. Prezydent złożył podpis

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza czternastą emeryturę jako świadczenie stałe. Oznacza to, że będzie ono wypłacane co roku. Przysługiwać będzie emerytom i rencistom uprawnionym do świadczeń z ZUS. W kolejnych latach, zgodnie z ustawą, o terminie wypłat czternastek będzie decydował rząd w rozporządzeniu.

Więcej o: