Zasiłek pogrzebowy. Jacek Sasin zapowiadał zmiany, jego resort umywa ręce. Kiedy podwyżka?

Kwota zasiłku pogrzebowego nie zmieniła od 2011 roku. W lipcu Jacek Sasin zapowiedział zmiany, ale jego resort stwierdził, że nie są to kompetencje Ministerstwa Aktywów Państwowych. Zdaniem eksperta do zmiany dojdzie tylko wtedy, jeśli rząd PiS uzna waloryzację zasiłku pogrzebowego za "ważny element kampanii wyborczej".

Aktualna kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4 tys. złotych. Została ustalona w 2011 roku i od tamtej pory, mimo wielu obietnic i zapowiedzi ze strony polityków, nie została zmieniona. A na przestrzeni 12 lat, w związku z wysoką inflacją, koszty pogrzebu znacznie wzrosty. Jak podaje strefabiznesu.pl powołując się na wyliczenia Polskiej Izby Branży Pogrzebowej średnia cena pogrzebu sięga już 8 tys. złotych. Tak więc zasiłek pokrywa zaledwie połowę całkowitego kosztu. 

Zobacz wideo Kryminalni z Lublina weszli do zakładu pogrzebowego. Znaleźli laboratorium wytwarzające mefedron

Sasin obiecuje, ministerstwo mówi, że to nie jego sprawa

Na początku lipca na antenie telewizji Trwam minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiadał w tej kwestii zmiany. Twierdził, że do modyfikacji dojdzie jeszcze w  tym roku. "Zrobię wszystko, żeby jeszcze przed wyborami załatwić sprawę podwyższenia zasiłku pogrzebowego" - mówił wtedy Sasin, cytowany przez money.pl. "Rzeczpospolita" zapytała więc resort kierowany przez polityka PiS, czy są już znane szczegóły podwyższenia kwoty zasiłku. "Departament komunikacji ministerstwa wskazał, że kwestie związane z podwyższeniem zasiłku pogrzebowego są poza właściwością MAP. I w ogóle minister Jacek Sasin wypowiadał się na ten temat jako poseł" - stwierdza dziennik. 

Podobne zapytanie dziennikarze gazety skierowali do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W odpowiedzi resort stwierdził, że "trwają szczegółowe analizy możliwości zmiany wysokości tego świadczenia". Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting, jest zdania, że do aktualizacji wysokości kwoty zasiłku pogrzebowego może dojść, jeśli rząd uzna kwestię za "ważny element kampanii wyborczej". Ekspert dodaje też, że wysokość świadczenia uzależniona powinna być np. od wysokości minimalnego wynagrodzenia w Polsce. "Mógłby stanowić np. dwukrotność płacy minimalnej" - tłumaczy Sobolewski.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem wypłacanym niemal każdemu, kto pokrył koszty pogrzebu, może to być najbliższy członek rodziny, pracodawca, ale także gmina, powiat czy dom pomocy społecznej. Świadczenie jest wypłacane w kwocie 4 tys. złotych niezależnie od końcowego kosztu pogrzebu. W przypadku organizacji pochówku przez więcej niż jedną osobę "zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu" - czytamy na stronie ZUS. Wniosek o przyznanie świadczenia trzeba złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której opłacamy pogrzeb. Po tym terminie nie ma możliwości otrzymania zasiłku. 

Więcej o: