Właściciel Pepco na granicy bankructwa. Co dalej ze sklepami w Polsce?

Steinhoff International, właściciel Pepco jest na granicy bankructwa. Sąd zatwierdził już wniosek o restrukturyzację firmy. Jak wpłynie to na Pepco, które niedawno zapowiedziało plany ekspansji w Niemczech?

Steinhoff International zatrudnia 90 tys. osób. Firma nie zdołała spłacić do 30 czerwca zobowiązań, które sięgnęły 10,4 mld euro. Spółka złożyła więc wniosek o restrukturyzację, który w czerwcu zatwierdził sąd w Amsterdamie. Co w takim wypadku stanie z się z Polską siecią, w której Steinhoff International ma aż 72 proc. udziałów? 

Zobacz wideo Codzienne obawy i lęki osób LGBT ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

Właściciel Pepco w tarapatach. Co dalej z Polską siecią?

Kłopoty głównego inwestora w Pepco nie powinny mieć bezpośredniego przełożenia na polską sieć - zapewnia w money.pl analityk Conotoxia Ltd. Grzegorz Dróżdż. 

W przypadku rozwiązania spółki matki zazwyczaj działalność niezależnych operacyjnie spółek pozostaje nienaruszona. W niektórych sytuacjach spółki córki mogą być przeniesione do innej spółki w wyniku fuzji lub przejęcia, umożliwiając im kontynuację działalności pod nowym właścicielem

- mówi Grzegorz Dróżdż.

O problemach Steinhoff International wiadomo już od dłuższego czasu. O tym, że nie będą miały one większego wpływu na działalność Pepco świadczyć mogą plany sieci, która w ubiegłym roku weszła na niemiecki rynek. Dotychczas otwarto tam 18 sklepów, kolejne 17 ma rozpocząć działalność w najbliższych tygodniach. Docelowo w Niemczech ma powstać 2 tys. salonów sieci. 

Sieć Pepco jest obecna w Polsce od 20 lat. Sklepy tej marki funkcjonują też w wielu krajach europejskich (Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry, Słowenia, Litwa). Firma jest częścią południowoafrykańskiego koncernu Pepkor, do którego należy łącznie kilka tysięcy sklepów. Sieć działa w Afryce, Australii, Nowej Zelandii i Europie.

Więcej o: