Związkowcy w JSW stawiają żądania. Chodzi o podatek od zysków. Grożą manifestacją

Związki zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej żądają, aby pracownikom spółki wypłacono 15 proc. netto wartości kwoty przeznaczonej na podatek od nadmiarowych zysków. JSW to jedyna spółka z branży węglowej, która miałaby zostać obciążona taką daniną.

W czwartek odbyło się spotkanie zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) z reprezentacją organizacji związkowych: "Solidarność", Federacji Związku Zawodowego Górników JSW oraz Związku Zawodowego "KADRA". W udostępnionym na Facebooku protokole wskazano, że związki żądają wypłacenia pracownikom spółki 15 proc. netto wartości kwoty przeznaczonej na podatek od nadmiarowych zysków za 2022 r.

Związki zawodowe stawiają żądania. JSW ma wypłacić pracownikom pieniądze

Jak czytamy, JSW to jedyna spółka z branży węglowej, która miałaby zostać obciążona takim podatkiem. Związkowcy grożą więc zorganizowaniem protestu w stolicy. "Żądanie to kierujemy w ramach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W razie braku odpowiedzi w przewidzianym w ustawie terminie zostanie zorganizowana manifestacja w Warszawie w ramach wniesionego żądania" - ostrzegają związki zawodowe.

Jastrzębska Spółka Węglowa ma płacić podatek od nadmiarowych zysków. Przyjęto poprawkę

Senacka komisja gospodarki przyjęła we wtorek poprawkę do ustawy o ochronie odbiorców energii. Przepisy wprowadzają składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 r. dla podmiotów, które zajmują się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem. Z poprawki wynika, że składkę solidarnościową mają zapłacić jedynie spółki zatrudniające ponad 3 tys. pracowników. To oznaczałoby, że daninę od nadmiarowych zysków zapłaci jedynie Jastrzębska Spółka Węglowa, a Koksownia Częstochowa Nowa, należąca do prywatnej Grupy Zarmen, oraz koksownia Victoria w Wałbrzychu, należąca do państwowego TF Silesia, zostałyby zwolnione z płatności dla państwa - pisze "Rzeczpospolita".

Więcej o: