Włochy zawieszają świadczenie dla 170 tys. obywateli. Teraz muszą iść do pracy

Niespełna pięć lat Włosi otrzymywali dochód gwarantowany. Ze świadczenia korzystało ok. 170 tysięcy osób w samym tylko Neapolu. I to właśnie oni jako pierwsi stracili to prawo. Po tym, jak dostali wiadomości tekstowe z tą informacją, wyszli na ulice, by protestować.
Zobacz wideo "Kościół to moja przemocowa i dysfunkcyjna rodzina" ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

W 2023 roku gwarantowany dochód obywatelski we Włoszech wynosi maksymalnie 780 euro. Aby dostać to świadczenie w takiej wysokości, gospodarstwo domowe nie może przekroczyć 9 360 euro rocznego dochodu, jego oszczędności muszą być niższe niż 6 000 euro, a wartość nieruchomości nie może przekraczać 30 000 euro - podaje EuroNews. Z zestawienia, które publikują włoskie media wynika, że część dochodu gwarantowanego - 280 euro - można wykorzystać na wynajem.

Ostatni raz wpłynął na konta grupy 170 tysięcy obywateli państwa w lipcu. I już więcej nie wpłynie, ponieważ rząd Georgii Meloni zdecydował o zawieszeniu tego świadczenia - informują włoskie media, m.in. "Il Mattino".

Włochy zawieszają świadczenie dla 170 tys. obywateli. Prawie pięć lat nie pracowali, ale to koniec

Dochód obywatelski we Włoszech obowiązywał od stycznia 2019 r. Wprowadził go ówczesny rząd po przewodnictwem Giuseppe Contego. Ta decyzja wzbudziła dyskusję wśród jej zwolenników i przeciwników, ponieważ ludziom otrzymującym to świadczenie nie opłacało się już pracować. W związku z tym pracodawcy nie mogli znaleźć chętnych do pracyRząd Giorgii Meloni zapowiedział całkowitą likwidację tego świadczenia do 1 stycznia 2024 r. 

Pierwsza grupa Włochów już dostała decyzję o zawieszeniu wypłaty świadczenia od sierpnia br. Prawie 170 tysięcy dotychczasowych beneficjentów w Neapolu nie będzie już otrzymywać pieniędzy, ponieważ nie spełniają nowych kryteriów. Będą musieli zatem wrócić do pracy. W mieście odbył się protest po tym, kiedy ludzie dostali wiadomości o wstrzymaniu wypłat od lokalnego zakładu ubezpieczeń (INPS). Media zwracają uwagę, że Neapol jest w czołówce miast pod względem liczby osób objętych dochodem gwarantowanym. 

Od 1 stycznia 2024 r. dochód obywatelski we Włoszech mają zastąpić dwa nowe świadczenia: czeki integracyjne przeznaczone dla tych, którzy opiekują się osobami z niepełnosprawnościami, małoletnimi lub osobami powyżej 65. roku życia oraz pomoc w szkoleniu zawodowym, czyli wsparcie dla osób bezrobotnych, które nie kwalifikują się do czeków integracyjnych i aktywnie poszukują pracy.

Premierka Włoch Georgia Meloni z wizytą w Stanach Zjednoczonych 

Włoskie dzienniki w ten weekend informują również o wizycie szefowej rządu w Stanach Zjednoczonych. Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Białym Domu z premierką Georgią Meloni. Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Włoch wyrazili poparcie dla Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji. Podkreślali też bliskie związki kulturowe i gospodarcze pomiędzy oboma krajami. Witając Giorgię Meloni w Gabinecie Owalnym, prezydent USA powiedział, że partnerstwo transatlantyckie jest kamieniem węgielnym wspólnego bezpieczeństwa, a włoskie wojska odgrywają kluczową rolę w Europie i na Morzu Śródziemnym. "Wraz ze Stanami Zjednoczonymi stoicie również mocno po stronie Ukrainy. Gratuluję bardzo silnego wsparcia i obrony przed rosyjskimi okrucieństwami" - mówił Biden.

Premierka Włoch podkreśliła, że wsparcie dla Ukrainy oznacza obronę prawa międzynarodowego. "Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, ukraiński opór oddala wojnę światową, a nie ją przybliża. Ci, którzy wierzą w pokój, powinni być pierwszymi zwolennikami sprawy ukraińskiej" - zaznaczyła Meloni. Obydwoje podkreślili rosnącą wymianę handlową pomiędzy Włochami a USA, która przekroczyła już sto miliardów dolarów

***

Więcej o: