Sejm odrzucił w piątek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Jeden z jej przepisów uchyla wygaszający charakter tych emerytur. Nowelizacja wprowadza też regulacje dotyczące zabezpieczenia działaczy związkowych w sprawach zakresu prawa pracy oraz podwyższenie rocznego limitu odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym (z 500 do 840 zł).
Nowelizacja jest efektem porozumienia rządu ze związkiem zawodowym "Solidarność". Emerytury pomostowe są świadczeniami okresowymi, które przysługują do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Są skierowane do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
W myśl obowiązujących jeszcze przepisów, emerytury pomostowe przysługiwały jedynie pracującym do 1999 roku. Nowelizacja uchyla wygasający charakter świadczenia. W uzasadnieniu do projektu ustawy podkreślono, iż "zakładany w momencie wprowadzenia przepisów ustawy o emeryturach pomostowych postęp technologiczny nie poprawi warunków pracy w stopniu upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały w całości wyeliminowane, o czym dodatkowo świadczy liczba pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze". Emerytury pomostowe będą przysługiwać kobietom, które skończą 55 lat i mężczyznom po 60 roku życia.
Nowela wprowadza też zabezpieczenia działaczy związkowych w sprawach zakresu prawa pracy oraz podwyższenie rocznego limitu odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym. Przewiduje także wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej.