GIS ostrzega: Tej herbaty nie dawaj dzieciom. Produkt wycofany z Biedronki zagraża ich zdrowiu

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży herbatę ziołową z melisą produkowaną dla sieci sklepów Biedronka. W produkcie wykryto przekroczenie dopuszczalnego poziomu naturalnych substancji toksycznych. Jego spożycie może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia dzieci.

Z półek w sieci sklepów Biedronka zniknie herbata ziołowa z melisą Herbarium Ziołowe Skarby. Decyzję o usunięciu z oferty feralnej partii produktu podjął Główny Inspektorat Sanitarny. Teraz ostrzega rodziców przed podawaniem naparu dzieciom, których zdrowiu herbata może poważnie zagrozić.

Zobacz wideo Liczba urodzonych dzieci w Polsce spada na łeb na szyję

Tej herbaty nie podawaj dzieciom. Można ją było kupić w Biedronce

"W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w przedmiotowym produkcie. Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego spożycie produktu o podanym numerze partii może stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci" - brzmi komunikat wystosowany przez GIS. Pod apelem do konsumentów znalazły się również szczegółowe informacje na temat niebezpiecznej herbaty:

  • Numer partii: L01042331 A
  • Kod kreskowy: 5900396029898
  • Data minimalnej trwałości: 30.04.2025

Czym są alkaloidy pirolizydynowe? Dlaczego mogą być szkodliwe dla zdrowia?

Tajemniczo brzmiąca substancja występuje naturalnie w niektórych roślinach i ma charakter toksyczny. Spożywana w niewielkich ilościach nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie. Jednak jeśli przekroczymy jej zalecaną dawkę, możemy spodziewać się poważnych konsekwencji w postaci uszkodzenia czy niewydolności wątroby. Dla dzieci herbata jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ mają mniejszą masą ciała, a co za tym idzie - mniejsza spożyta dawka jest w stanie im zaszkodzić.

Więcej o: