USA zaostrzają zasady wizowe dla Węgrów. Media pokazują kontekst i piszą o zagrywce Viktora Orbana

Węgrzy mogą uzyskać wizy wjazdowe do USA, na krótszy czas niż dotychczas. Zasady zaostrzono przez zagrywkę Viktora Orbana, która pomogła mu wygrywać wybory parlamentarne. W tym celu premier Węgier przyznawał obywatelstwa bez odpowiedniego sprawdzania tożsamości.

Amerykańska ambasada w Budapeszcie poinformował, że ważność wizy, którą można uzyskać przez Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (ESTA) zostanie skrócona z dwóch lat do roku. W ramach tego systemu będzie można odbyć tylko pojedynczą podróż do USA, po jej zakończeniu wiza przestanie być ważna - informuje Rueters. 

Podkreślono, że zmiana ta dotyczy jedynie Węgier. Pozostałe 39 krajów, które są uczestnikami programu, w tym Polska, mogą uzyskać pozwolenie wjazdu do Stanów Zjednoczonych na dotychczasowych zasadach. 

USA utrudnią Węgrom wjazd. Zmiany w wizach w związku z przyznawaniem obywatelstwa

Ograniczenia wjazdu do USA wprowadzono przez wzgląd na politykę prowadzoną przez Viktora Orbana. Węgry w latach 2011-2020 przyznały obywatelstwo milionowi osób. Większość z nich to etniczni Węgrzy z sąsiadujących krajów. Procedury sprawdzania tożsamości przeprowadzano jednak bez zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Luki w zabezpieczeniach zostały zidentyfikowane przez USA jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Problemy dotyczyły setek tysięcy wydanych paszportów. Amerykańska ambasada podkreśliła, że ograniczenie wjazdów Węgrów do USA dotyczy tylko tego problemu i nie powinno być interpretowane jako wiadomość na temat innych spraw.  

Reuters pisze, że przyznanie obywatelstwa tak wielu osobom było zagrywką polityczną Viktora Orbana, która miała mu zapewniać kolejne wygrane w wyborach parlamentarnych. Ograniczenia wprowadzono dzień po tym, jak rządząca w Węgrzech partia Fidesz zbojkotowała posiedzenie parlamentu zwołane przez opozycyjne partie, by zagłosować za przystąpienie Szwecji do NATO. Szwecja zgłosiła chęć dołączenia do Paktu po inwazji Rosji, ale jej przyjęcie jest opóźniane przez Turcję oraz Węgry. 

Więcej o: