Historyczny moment. Pierwszy europejski kraj kupił od Izraela słynną Procę Dawida. Zgodę wydały USA

Finlandia zbroi się po wejściu do NATO. Właśnie otrzymała zielone światło na zakup systemu antyrakietowego Proca Dawida od Izraela. Zgodę na tę transakcję musiały wyrazić Stany Zjednoczone.

"Zgoda udzielona dziś przez rząd USA na sprzedaż Procy Dawida [...] stanowi znaczący krok w kierunku realizacji historycznego porozumienia między Izraelem a Finlandią" - przekazał w oświadczeniu minister obrony Izraela Yoav Gallant, dziękując przy okazji za zaufanie.

Amerykanie musieli wyrazić zgodę, bo współpracowali przy opracowywaniu tego systemu. Chęć zakupu Procy Dawida Finlandia wyraziła już dzień po dołączeniu do NATO, w kwietniu tego roku. Będzie to pierwszy raz, gdy system ten zostanie sprzedany zagranicę.  

Zobacz wideo Finlandia wstąpiła do NATO. Jabłoński: Doskonała wiadomość. To powoduje, że jesteśmy bezpieczniejsi

Czy jest Proca Dawida, o którą zabiegała Finlandia?

Proca Dawida, zwana również Magiczną Różdżką, to wielowarstwowy system obrony przeciwrakietowej, który działa w Izraelu już od 2017 roku. Skutecznie przechwycił m.in. wystrzelone ze Strefy Gazy w kierunku Tel Awiwu rakiety. Proca Dawida może bowiem przechwytywać pociski rakiet średniego i dalekiego zasięgu, taktyczne pociski balistyczne oraz bezzałogowe statki powietrzne. I to w zasięgu 40-300 kilometrów.

Transakcja jest warta ok. 316 mln euro, czyli ponad 1,4 mld zł - opisuje "Times of Israel". Producentem systemu jest Rafael Advanced Defense Systems.

 
Mamy nadzieję, że wyrażenie przez Finlandię zaufania do izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej, wraz z amerykańską zgodą na sprzedaż, zachęci kolejne kraje europejskie do zacieśnienia współpracy z izraelskim establishmentem i przemysłem obronnym

- zapowiadał generał dywizji Sił Obronnych Izraela Eyal Zamir, cytowany przez breakingdefence.com.

Więcej o: