Nawet 6 tys. zł od rządu na zbieranie deszczówki. Można składać wnioski w programie "Moja Woda"

Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że od czwartku można składać wnioski w ramach kolejnej edycji programu "Moja Woda". To dofinansowanie na zwiększenie retencji, czyli gromadzenia wody w gospodarstwach domowych.
Zobacz wideo Woda musi być traktowana jako zasób środowiskowy, a nie infrastrukturalny

Jak czytamy na Twitterze resortu klimatu, budżet programu"Moja Woda" to 130 milionów złotych, co oznacza, że właściciele domów będą mogli dostać do 6 tys. złotych dofinansowania. Nabór potrwa do wyczerpania środków.

Można składać wnioski w programie "Moja Woda"

Wnioski do kolejnej edycji programu "Moja Woda" można składać od czwartku 3 sierpnia. Beneficjenci będą mogli otrzymać dotacje w wysokości maksymalnie 80 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji na utworzenie na swoich nieruchomościach systemów zatrzymywania wód opadowych. 

Naszym celem jest zbudowanie 67,6 tys, przydomowych instalacji retencyjnych i zagospodarowanie wody opadowej i roztopowej w ilości 3,83 mln m3 rocznie

- deklaruje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Dotacje będzie można otrzymać do instalacji do zbierania wód opadowych lub roztopowych z dachów, chodników i podjazdów lub instalacji do magazynowania wód w zbiornikach, a także instalacji do retencjonowania wód w gruncie i na dachach oraz jej wykorzystywania.

 Jak złożyć wniosek w programie "Moja Woda"

Aby otrzymać dotację, należy złożyć do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej wniosek o wsparcie wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatek oraz potwierdzającymi wykonanie instalacji.

Ministerstwo klimatu i środowiska przekazało ponadto, że minimalna kwota inwestycji to dwa tysiące złotych, a dotacje będą mogły uzyskać inwestycje, które zostaną zakończone nie później niż 30 czerwca 2024 roku.

Co można zrobić z deszczówką? Skorzystają z niej nie tylko twoje kwiaty

Wbrew pozorom za korzystaniem z deszczówki przemawia nie tylko kwestia oszczędności. Darmowa woda, która dosłownie spada nam z nieba, jest miękka, nie zawiera chloru, charakteryzuje się niskim pH i ma temperaturę mocno zbliżoną do temperatury otoczenia. Dzięki tym cechom stanowi idealny środek do podlewania roślin ogrodowych i tych znajdujących się w mieszkaniu. Deszczówka okaże się nieoceniona także we wszelkich pracach porządkowych i gospodarczych. Umyjemy nią samochód, podjazd przed domem, taras, podłogę, a przy dobrej instalacji do jej magazynowania zrobimy nawet pranie.

Więcej o: