Andrzej Duda reaguje na rosyjskie manewry na Bałtyku. "Polska marynarka w stanie odpowiedniej gotowości"

- Wszystko jest monitorowane. Trwa czuwanie nad naszym bezpieczeństwem - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się w Gdańsku. To reakcja na rosyjskie manewry trwające na Bałtyku.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji prasowej, podczas której odniósł się do rosyjskich manewrów wojskowych odbywających się na Bałtyku.

Andrzej Duda reaguje na rosyjskie manewry. "Trwa czuwanie nad naszym bezpieczeństwem"

- Czuwamy w tej chwili. Jesteśmy w zakresie utrzymania bezpieczeństwa w naszej części Morza Bałtyckiego i naszej części kontynentu. Wspierani przez sojuszników - m.in. przez okręt włoskiej marynarki wojennej.

W basenie Morza Bałtyckiego są obecne również okręty amerykańskich sił morskich. Marynarka wojenna jest w stanie odpowiedniej do sytuacji gotowości

- stwierdził. Zapewnił też, że zarówno polskie jak i sojusznicze służby nieustannie "prowadzą działania". - Wszystko jest monitorowane. Trwa czuwanie nad naszym bezpieczeństwem - zapewnił. 

Andrzej Duda zapowiada zwiększenie wydatków na zbrojenia

Prezydent wyraził też zadowolenie z dotychczasowej modernizacji uzbrojenia i zapewnił, że wkrótce rząd zacznie realizować nowe wydatki w tym zakresie. - Bardzo się cieszę, że w ciągu ostatnich lat procesy modernizacyjne postąpiły. Że mamy trzy nowe niszczyciele min typu Kormoran, które są w służbie. Kolejne trzy będą budowane - stwierdził. 

W najbliższych dniach rozpoczynamy budowę pod całkowicie nowe fregaty, które będą realizowane w ramach programu 'Miecznik'

- zapowiedział prezydent. 

Rosyjskie manewry na Bałtyku

W środę Rosja rozpoczęła na Bałtyku manewry. Przeprowadzane są pod kryptonimem Tarcza Oceanu. Bierze w nich udział 30 okrętów wojennych, 20 jednostek innego typu i łącznie ok. 6000 żołnierzy. Ruch Kremla okazał się zaskoczeniem dla ekspertów, wcześniej bowiem niewiele je zapowiadało. 

Oficjalnym celem manewrów jest przećwiczenie "zdolności floty wojennej do obrony interesów Rosji". W oficjalnym komunikacie mowa o sprawdzaniu zdolności obrony wybrzeża, szlaków wodnych, transportów z wojskami. 

Więcej o: