Litwa podążą drogą Polski. Zamknie przejścia graniczne z Białorusią. Możliwa izolacja Łukaszenki

Litwa planuje zamknąć część przejść granicznych z Białorusią. Polska zrobiła to już w lutym, gdy z użytku wyłączono cztery z sześciu punktów. Władze Polski i Litwy dyskutowały też nad izolacją reżimu Alaksandra Łukaszenki
Zobacz wideo "Przestrzegam! Wagnerowcy mogą przebierać się za nielegalnych migrantów". Morawiecki przy granicy

Planowane przez Litwę zamknięcie przejść granicznych z Białorusią ma związek z obecnością tam najemników Grupy Wagnera. Litewski wiceminister spraw zagranicznych Arnoldas Abramaviczius zapowiedział radiu LRT, że w najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o zamknięciu dwóch z sześciu przejść granicznych, informuje PAP. 

Litwa planuje zamknąć punkty graniczne z Białorusią

Zlikwidowane miałyby zostać przejścia w Twereczu w rejonie ignalińskim na północnym wschodzie kraju oraz w Szumsku, w rejonie wileńskim. Decyzję w tej sprawie podejmie litewski rząd. Zastępca szefa Służby Ochrony Granicy Państwowej Saulius Nekraszevicziu stwierdził, że takie działanie zmniejszyłoby ryzyko zagrożeń. Nekraszeviczius przypomniał też, że Polska ma obecnie czynne jedno międzynarodowe drogowe przejście graniczne i trzy-cztery kolejowe przejścia graniczne. Pierwsze cztery przejścia graniczne Polska zamknęła już w lutym tego roku. 

[Zamykając przejścia graniczne z Białorusią - red.] dołączylibyśmy do regionalnej decyzji o stosowaniu jednakowych działań

- podkreślił Nekraszeviczius. 

MSW Polski i Litwy porozumiało się ws. ewentualnej izolacji Białorusi

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Litwy ustalili w piątek sposoby wspólnych reakcji na zagrożenia ze strony Białorusi. W rozmowie telefonicznej omówili aktualną sytuację na granicy z Białorusią oraz zasady stałego, bieżącego mechanizmu współpracy między stroną polską a litewską oraz pozostałymi państwami bałtyckimi.

Podczas rozmowy uzgodniono również schematy reakcji na pojawiające się obecnie zagrożenia ze strony białoruskiej, jak też ewentualne przyszłe prowokacje na pograniczu. Omówiono także mechanizm, który zostanie zastosowany w przypadku konieczności ewentualnego zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią. Ma to skutkować izolacją reżimu Łukaszenki.

Obie strony podkreśliły dobrą i silną współpracę w zakresie bezpieczeństwa między Polską a Litwą. Wczoraj, podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim na Przesmyku Suwalskim, prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że rozważa całkowite zamknięcie granicy z Białorusią. Musiałoby to jednak być skoordynowane z Polską i Łotwą. Obaj politycy wskazali, że Przesmyk Suwalski ciągle pozostaje możliwym celem dla prowokacji służb białoruskich i rosyjskich.

Więcej o: