Rzuć okiem na konto PPK, mógł na nie już wpłynąć powitalny bonus. Padł też rekord dopłat

W marcu odbył się tzw. autozapis do PPK. Większość zapisanych w nim ośmiu mln osób zrezygnowało z programu. Dla pozostałych rząd przygotował "wpłatę powitalną" w wysokości 250 zł. Część osób otrzymała już przelewy. Ponadto rząd dołożył największą w historii kwotę do oszczędności Polaków w ramach programu.

Z około ośmiu mln osób, które dołączyły do PPK w ramach marcowego autozapisu, tylko mniej niż 10 proc. osób nie złożyło rezygnacji i w nim pozostało. Jak dowiedział się Business Insider, liczba uczestników programu zwiększyła się o 718 tys. osób. Osoby te mogą liczyć na dodatkowe 250 zł w ramach wpłaty powitalnej od rządu. Część osób już otrzymało przelew.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Nowe osoby w PPK otrzymały już bonus  

Bonus wypłacany jest po 45 dniach od końca kwartału, w którym rozpoczęliśmy oszczędzanie w PPK. Jednocześnie można go otrzymać dopiero po odprowadzeniu co najmniej trzech składek. Pierwsze nowozapisane do programu osoby powinny były więc otrzymać przelewy do połowy sierpnia. Ale jak dowiedział się BI, przyśpieszone ten proces i do końca lipca 250 zł wpłaty powitalnej przesłano do 420,9 tys. osób. Zarządzający programem Polski Fundusz Rozwoju wydał w na ten cel 105,2 mln zł. To trzecia najwyższa wpłata powitalna w historii. 

Pozostałe kilkaset tysięcy osób nie odprowadziło jeszcze trzech składek do PPK, dlatego nie otrzymali przelewów w lipcowej transzy. - Pozostali uczestnicy, którzy przystąpili do PPK w autozapisie otrzymają wpłatę do końca październik - mówi wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. 

Rekordowa wpłata roczna do PPK

Oprócz wpłaty powitalnej rząd rokrocznie dopłaca na zachętę 240 zł. Przysługuje ona niezależnie od tego, ile czasu oszczędzamy w danym roku. Roczny bonus uzależniono jednak od wysokości wpłat, które  danym roku wynoszą co najmniej 3,5 proc. sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia. Tegoroczna transza była największą w historii. 410,3 mln zł pozwoliło przebić zeszłoroczny wynik o 8 mln. W 2021 roku było 215 mln zł, a w 2020 roku - niecałe 190 mln zł, informuje BI. 

O tym, czy warto zostać w PPK, pisaliśmy szczegółowo TUTAJ. W skrócie decyzję dobrze oprzeć na odpowiedziach na trzy pytania:

  • Czy chcesz i możesz w tym momencie odkładać na emeryturę (obojętne czy na PPK, czy inaczej)?
  • Czy potrafisz samodzielnie zadbać o swoje oszczędności emerytalne i zarobić więcej niż na PPK?
  • Czy masz zaufanie do państwa?

pozostać w PPK czy się wypisać?pozostać w PPK czy się wypisać? grafika: Marta Kondrusik

Więcej o: