Co, jeśli UE zniesie embargo na zboże z Ukrainy? Minister Telus: wprowadzimy własny zakaz

Jeżeli Unia Europejska zniesie embargo na zboże z Ukrainy po 15 września, Polska wprowadzi własny zakaz - zadeklarował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. W programie "Tydzień" w telewizji publicznej powiedział, że koalicja pięciu przyfrontowych państw intensywnie pracuje nad polubownym rozwiązaniem tej kwestii z Brukselą.

Minister rolnictwa przypomniał, że zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i wicepremier Jarosław Kaczyński powiedzieli jasno, że jeżeli się Unia Europejska nie zgodzi na przedłużenie embarga, to Polska zastosuje jednostronny zakaz wwozu.

Zobacz wideo Duda po szczycie w Wilnie: NATO będzie cały czas wspierało Ukrainę
Pokazaliśmy w kwietniu, że to potrafimy zrobić. Interes polskich rolników dla nas jest najważniejszy

- dodał Robert Telus. Zaznaczył też, że - pomimo prób rozbicia koalicji państw, które chcą przedłużenia zakazu wwozu ziarna z Ukrainy na ich teren - pięć stolic stolic stale współpracuje.

Tylko razem możemy coś ugrać w Unii Europejskiej. Cieszę się, że zbudowaliśmy tę koalicję i - jako Polacy - w niej przewodniczymy. Mam nadzieję, że to otworzy oczy Unii, że jesteśmy w tej kwestii razem i że nam się to uda

- stwierdził szef resortu w TVP1.

Import zboża z Ukrainy. UE może znieść embargo

Zakaz importu zbóż z Ukrainy został wprowadzony przez Brukselę na początku maja tego roku. Zastąpił jednostronne decyzje w sprawie embarga wprowadzone przez państwa graniczące z napadniętym krajem. Objął cztery rodzaje zbóż: pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik. Nie mogą być one importowane z Ukrainy do Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier. Zakaz obowiązuje do 15 września, choć pierwotne ustalenia przewidywały, że embargo będzie obowiązywać do końca roku.

Więcej o: