Filiżanki i imbryk staną na rynku w Ćmielowie. To nawiązanie do historii miasta [WIZUALIZACJE]

Rynek w Ćmielowie jest w trakcie rewitalizacji, która jest już na ukończeniu. Historia miasta jest związana z porcelaną, dlatego też na rynku staną ławki stylizowane na filiżanki oraz fontanna w kształcie imbryka.
Zobacz wideo Dr Sebastian Szklarek o śladzie wodnym

Ćmielów słynie z porcelany - jej fabryka stoi tu od ponad 200 lat i należy do najstarszych w Europie. Aby podkreślić historię miasta, burmistrzyni zdecydowała się zrewitalizować rynek miasta i postawić na nim zabudowę w kształcie porcelanowego zestawu. - Jako rodowita ćmielowiczanka zawsze widziałam to miasto przez pryzmat porcelany. W wielu miastach są fontanny w formie płyty metalowej z podświetlonymi biczami wodnymi i taką wizję wstępnie miał konserwator zabytków. Ale ja chciałam, żeby Ćmielów wyróżniał się wśród innych miast, przecież mamy piękne dziedzictwo, jeśli chodzi o fajans i porcelanę - mówiła burmistrzyni Joanna Suska w rozmowie z kielce.wyborcza.pl. 

Na zrewitalizowanym rynku w Ćmielowie staną filiżanki

Na rynku mają stanąć cztery filiżanki z siedziskami. Na środku rynku znajdzie się natomiast filiżanka z imbryczkiem, która ma pełnić rolę fontanny. Całość będzie wykonana na wzór kompletu Empire, zaprojektowanego w pierwszej połowie lat 30. XX wieku dla Ignacego Mościckiego, do jego siedziby na Zamku Królewskim. Wykonaniem projektu zajmuje się firma, która na co dzień wykonuje kadłuby do statków. Całość zostanie stworzona drukarką 3D.

Urząd gminy Ćmielów w rozmowie z Gazeta.pl przekazał, że wykonawcy mieli ukończyć inwestycje do 11 sierpnia, ale - jak się dowiedzieliśmy - istnieje możliwość, że data ta zostanie przesunięta. Urząd polecił nam dzwonić z kolejnymi pytaniami po upływie powyższego terminu.

Betonoza dosięgnie i Ćmielów? Na nowych wizualizacjach nieco więcej zieleni

Temat rewitalizacji rynków w ostatnich latach rozgrzewa dyskusję publiczną. Wiele rynków, zamiast pokrywać się zielenią, która daje cień w gorące dni i pozwala na retencję wody, staje się symbolem betonozy. Taka dyskusja nie ominęła również Ćmielowa - szybko pojawiły się pytania, czy również i tu powstanie kolejna "patelnia". "Cóż, szaleńcy betonują wszystko wkoło! Oczywiście, że powstanie obrzydliwa 'patelnia'. Kto tam pójdzie usiąść i po co?" - cytowała komentarz internauty "GW" w 2022 roku. Pierwsze wizualizacje rzeczywiście mogły skłonić do takich komentarzy, bo całość umiejscowiono na sporym kawałku betonu. W ostatnich wizualizacjach sprzed miesiąca, które według profilu Porcelana Ćmielów są finalnym projektem, na placu pojawiło się jednak więcej zieleni. Jaki będzie ostateczny efekt? Wkrótce się przekonamy. 

Tu ostatnia wizualizacja:

A tu z 2022 roku:

Więcej o: