Koniec zwykłego papieru toaletowego? UE chce, by powstawał ze słomy

Unia Europejska sfinansowała projekt prac nad papierem toaletowym ze słomy. To pozwoli na obniżenie emisji dwutlenku węgla podczas produkcji. Projekt jest realizowany w ramach Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Unia Europejska od różnych stron próbuje podejść do problemów, z którymi mierzymy się przez działalność człowieka. Z jednej strony mamy więc Fit for 55 na rzecz klimatu, z drugiej Agendę 2030 na rzecz celów zrównoważonego rozwoju. Niekiedy ich cele się pokrywają, zwłaszcza w kwestii ograniczenia emisji CO2, co jest współcześnie jedną z najbardziej palących kwestii, które musimy rozwiązać. 

Zobacz wideo Niemcy "chorym człowiekiem Europy"?

Unia Europejska dotuje papier toaletowy ze słomy

Z jednej strony mamy emisje CO2 z przemysłu, z drugiej indywidualne emisje z transportu. Produkcja wszelkich dóbr tez wiążę się z zanieczyszczeniem dwutlenkiem węgla. Ograniczenia w emisji CO2 to zatem problem, do którego trzeba podejść kompleksowo, znaczna część działalności współczesnej cywilizacji zanieczyszcza bowiem środowisko. Dotyczy to również produkcji papieru toaletowego. 

W ramach Agendy 2030 można uzyskać finansowanie "z Europejskiego Banku Inwestycyjnego dostępnych dla przedsiębiorstw, aby wspierać wdrażanie strategicznych planów dotyczących celów zrównoważonego rozwoju na szczeblu lokalnym i regionalnym". Jednym z projektów, który otrzymał akceptację z EBI jest firma zajmująca się produkcją papieru toaletowego ze słomy - informuje hiszpański portal libremercado.com. To miałoby pomóc w zmniejszeniu emisji CO2 o 35 proc. do 2030 roku. 

Essity w 2022 roku wprowadziło na rynek papier toaletowy z dodatkiem słomy, która stanowi 10 proc. składu. To pierwsza firma, która oferuje w sprzedaży taki produkt - czytamy na portalu paper-world.com. Jego produkcja jest szybsza w porównaniu z tradycyjnym papierem, a to pozwala oszczędzić energię i wodę, a w konsekwencji zmniejszyć emisje CO2. Ponadto produkuje się go z lokalnych zbiorów, co również korzystnie wpływa na środowisko, bo zmniejsza zanieczyszczenie związane z transportem. Jednocześnie jakoś papieru toaletowego ze słomy ma nie odbiegać od innych produktów z tej grupy. Kupicie go w Niemczech, ale też w Holandii.

Czym jest Agenda 2030?

Agenda 2030 to przyjęty przez ONZ "program działań o bezprecedensowym zakresie i znaczeniu, definiujący model zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym. Jego ramy wykraczają daleko poza, realizowane do tej pory, Milenijne Cele Rozwoju przyjęte w 2000 r. Zgodnie z Agendą 2030 współczesny wysiłek modernizacyjny powinien koncentrować się na wyeliminowaniu ubóstwa we wszystkich jego przejawach, przy równoczesnej realizacji szeregu celów gospodarczych, społecznych i środowiskowych" - czytamy na stronie polskiego rządu. 

Więcej o: