Spółka powiązana z PiS i Kaczyńskim ujawnia finanse. Srebrna z czterokrotnym wzrostem zysku

Spółka Srebrna zanotowała 2 mln zł zysku w 2022 r. To prawie cztery raz więcej niż rok wcześniej. O firmie od lat się mówi jako o zapleczu finansowym PiS, ale zaprzecza temu sam Jarosław Kaczyński.

Spółka Srebrna Sp. z o.o. zajmuje się zarządzeniem posiadanymi nieruchomościami oraz działalnością medialno-wydawniczą. Zarządzają nią ludzie związani z PiS i nazywa się ją zapleczem finansowym partii, czemu jednak zaprzecza sam Jarosław Kaczyński

- Wielu mówi o Srebrnej, jako zapleczu gospodarczym naszej partii. Otóż tak nie jest - mówił w 2019 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową (wywiad dostępny jest na stronie internetowej Prawa i Sprawiedliwości).

Nie ma między PiS a spółką Srebrna, bo w niej jest majątek fundacji [mowa o Fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego - red.], żadnych przepływów finansowych. Nic, co robi nasza partia, nie jest finansowane przez Srebrną. Między spółką, partią, a fundacją nie ma związków prawnych, instytucjonalnych. Jest związek personalny, polegający na tym, że jestem szefem partii i jednocześnie przewodniczącym rady fundacji

- zaznaczył.

Zobacz wideo Lubnauer o dotacjach ministra Czarnka: Mam wrażenie, że to jest kolejna Srebrna

Sprawozdanie finansowe Spółki Srebrna za 2022 rok już jest

Ubiegły rok był dla udany dla Spółki Srebrna. Przychody skoczyły z 6,46 mln do niemal 7,2 mln zł - pisze WP. Niemal całość wpływów - 7,17 ml zł - pochodzi ze sprzedaży usług. Srebrna wynajmuje powierzchnie biurowe przy ul. Srebrnej 16 oraz w Alejach Jerozolimskich 125/127. Pozostałe zyski pochodzą z lokat, dywidendy oraz ze sprzedaży udziałów. 

Największe wydatki, tj. 5,16 mln zł stanowiły koszty operacyjne Srebrnej. "W 2022 roku zostały wykonane kompleksowe remonty powierzchni biurowych w budynku Al. Jerozolimskie 125/127 jak również w budynku Srebrna 16. Przeprowadzono remonty części wspólnych i rozszerzono system klimatyzacji" - informuje w dokumentach spółka. Ponadto 256 tys. zł przekazano jako darowizny na obrazy oraz budowę pomnika. 

W Spółce Srebrna pracuje 10 osób na etacie, w tym dwóch członków zarządu. Na wynagrodzenia przeznaczono 2 mln zł, czyli około 76 tys. zł więcej niż przed rokiem. 381 tys. zł trafiło do zarządu, a 192 tys. zł do rady nadzorczej. 

Wypracowany zysk wyniósł więc 1,98 mln zł. To niemal czterokrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Prawie cała ta kwota, czyli 1,89 mln zł przeznaczono na kapitał zapasowy. Pozostałe 89,1 tys. zł pokryło dywidendę do fundacji im. Lecha Kaczyńskiego, z czego 6,9 tys. zł wydano na uregulowanie należności fundacji. 

Kto kieruje Spółką Srebrna?

Prezeską jest Małgorzata Kujda, żona Kazimierza Kujdy, byłego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Członkami zarządu są Janina Goss (od lat jedna z najbardziej zaufanych osób Jarosława Kaczyńskiego) i Jacek Cieślikowski (radny PiS, asystent prezesa partii i kierownik działu transportu Prawa i Sprawiedliwości). 

W radzie nadzorczej zasiadają Mirosława Romanowska (była współpracowniczka Lecha Kaczyńskiego za czasów prezydentury w Warszawie), Jacek Rudziński (wieloletni asystent i kierowca Jarosława Kaczyńskiego), Halina Wojnarska (żona byłego posła PiS obecnie wiceprezes NBP, Adama Lipińskiego) oraz Grzegorz Tomaszewski (kuzyn prezesa PiS).

Więcej o: