Trzy lata w fotelu ministra. Jak zmienił się majątek Adama Niedzielskiego?

Adam Niedzielski został odwołany ze stanowiska ministra zdrowia. Urząd piastował przez trzy lata, ale w tym czasie głównie spłacał kredyt frankowy.

Adam Niedzielski został odwołany kilka dni po tym, gdy opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym podał imię i nazwisko jednego z lekarzy i ujawnił, jakie leki przepisywał sobie medyk. Niedzielski był szefem resortu zdrowia przez trzy lata, tekę przejął po Łukaszu Szumowskim, który również został odwołany w wyniku afery, chodziło o maseczki. 

Zobacz wideo Niemcy "chorym człowiekiem Europy"?

Ile zarobił Adam Niedzielski jako minister zdrowia?

Gdy w sierpniu 2020 roku Niedzielski obejmował fotel ministra zdrowia deklarował, że razem z żoną posiada dom o powierzchni 110 mkw. oraz mieszkanie 90 mkw. Ponadto małżeństwo miało też działkę o powierzchni 998 mkw. Oszczędności Niedzielskiego wynosiły 40 tys. zł. Polityk spłaca też kredyt we Frankach na 343 152 zł. Ponadto jego majątek stanowił samochód Mazda CX-5 z 2013 roku oraz garaż o powierzchni 21,83 mkw. 

Ostatnie oświadczenie majątkowe złożył zgodnie ze stanem na 31 grudnia 2022 roku. Niedzielski wciąż razem z żoną posiadał te same nieruchomości co w 2020 roku (przez osiem miesięcy 2023 roku wiele mogło się jednak zmienić). Były już minister zdrowia w ostatnim oświadczeniu dwukrotnie wpisał mieszkanie opisane jako wspólne z żoną o powierzchni 90,13 mkw. Adres nie został podany przy żadnej nieruchomości, trudno więc zweryfikować, czy jest to ten sam lokal i doszło do pomyłki, czy Niedzielski kupił drugie mieszkanie o dokładnie takiej samej powierzchni. W poprzednich oświadczeniach nie wspominał o drugim mieszkaniu, więc w tym ostatnim najpewniej doszło po prostu do pomyłki. 

Nie zwiększyły się osobiste oszczędności Niedzielskiego, te wciąż na koniec 2022 roku wynosiły 40 tys. zł. Jednocześnie we wspólnocie majątkowej z żoną zgromadził 93,5 tys. zł. W pierwszym oświadczeniu w ogóle nie wspominał o tych pieniądzach. Pojawiły się dopiero w oświadczeniu na koniec 2020 roku i była to wówczas kwota 106 tys. zł, rok później było to 66 tys. zł. Niedzielski odłożył też 14 tys. zł na koncie w PPK

Adamowi Niedzielskiemu udało się też spłacić część kredytu frankowego. Na koniec 2020 roku miał do spłacenia 82,6 tys. franków, dziś jest to około 70 tys. franków. 

Będzie odprawa dla Adama Niedzielskiego?

Niedzielski mimo odwołania z funkcji ministra, wciąż może się jeszcze wzbogacić. Prawo uzależnia wysokość odprawy od stażu pracy na danym stanowisku. Adam Niedzielski był ministrem zdrowia niemal trzy lata, więc w jego przypadku odprawa wyniosłaby równowartość trzymiesięcznej pensji. Byłoby to ponad 50 tys. zł brutto, ponieważ wynagrodzenie Niedzielskiego, łącznie z dodatkiem funkcyjnym, wynosiło 17 786 zł brutto miesięcznie. Jeżeli jednak minister sam poda się do dymisji, to traci prawo do odprawy przewidzianej w przepisach. Oznacza to, że Adam Niedzielski nie dostanie 50 tys. złotych, jeśli rezygnacja z funkcji ministra zdrowia była jego decyzją. Oficjalnie nie wiadomo jednak, czy Niedzielski sam złożył rezygnację z przewodzenia resortowi zdrowia, czy został zdymisjonowany.

Nową ministerką zdrowia została Katarzyna Sójka. Katarzyna Sójka została okrzyknięta przez portal "Głos Wielkopolski" mianem "najmniej znanej posłanki z Wielkopolski" w kontekście wyborów parlamentarnych z 2019 r., w których decyzją głosów wyborców została wybrana do pełnienia wcześniej wspomnianej funkcji. Zgodnie z zapowiedziami złożonymi przed ślubowaniem polityczka dołączyła do sejmowej Komisji Zdrowia. W 2011 r. ukończyła Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, a z zawodu jest lekarką specjalizującą się w chorobach wewnętrznych.

Więcej o: