Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem przysługującym osobom otrzymującym emeryturę lub rentę. Dodatkowym wymogiem jest jednak posiadanie orzeczenia lekarskiego o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub ukończenie 75. roku życia.
Jak dowiadujemy się z poradnika opublikowanego na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku ubiegania się o dodatek do emerytury lub renty na podstawie niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, konieczne jest złożenie zaświadczenia o stanie zdrowia OL-9. Wzór takiego dokumentu również znajduje się na stronie ZUS.
Zaświadczenie musi zostać wypełnione przez lekarza prowadzącego, a następnie złożone wraz z wnioskiem w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS. Wniosek o dodatek pielęgnacyjny może zostać złożony również przez pełnomocnika i pocztą. W przypadku emerytów, którzy ukończyli 75 lat, nie jest konieczne ani złożenie wniosku, ani zaświadczenia o stanie zdrowia wypełnionego przez lekarza. ZUS sam przyznaje wówczas dodatek oraz wypłaca go wraz z emeryturą.
Warto podkreślić, że dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje seniorom, którzy spędzają w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub opiekuńczo-leczniczym więcej niż dwa tygodnie w ciągu miesiąca. Dodatek do emerytury nie może być również pobierany równolegle z zasiłkiem pielęgnacyjnym, który przyznawany jest z urzędu gminy lub miasta.
Według danych opublikowanych przez ZUS, wartość dodatku pielęgnacyjnego wynosi obecnie 294,39 zł. W przypadku całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnego życia inwalidów wojennych wartość ta wynosi 441,59 zł. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc i podlega waloryzacji.