Wakacje są i będą drogie, bo popyt nie spada. Polacy i tak tłumnie ruszyli za granicę. Może paść rekord

Wysokie ceny w Polsce zachęciły turystów do wyboru wakacji za granicą. Biura podróży mówią, że ceny wycieczek nie spadną, nawet we wrześniu, ponieważ popyt jest zbyt duży. Już teraz padł rekord wakacyjnych podróży samolotem, a możliwe, że nie tylko tutaj zostaną odnotowane najlepsze wyniki.

Jak podaje forsal.pl, powołując się na dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, na wakacyjną podróż samolotem w pierwszym półroczu tego roku zdecydowało się ponad 2,1 mln klientów. Jest to nie tylko wynik o 33 proc. wyższy w stosunku do 2022 roku, ale także znacznie lepszy względem rekordowego 2019 roku. Z najnowszych danych wynika, że przed pandemiczny poziom został pobity aż o 39 proc. i wyniósł 2 146 154 klientów. 

Zobacz wideo Niemcy "chorym człowiekiem Europy"?

Rekordowy rok dla polskiej turystyki

Jednak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to nie jedyny rekord, jaki zostanie zanotowany w turystyce z 2023 roku. Jeśli doliczymy turystów podróżujących innymi środkami transportu, którzy dokonują rezerwacji w biurach podróży, okaże się, że tutaj też może zostać ustanowiony nowy poziom. Obecny rekord również należy do 2019 roku, gdzie aż 4 173 668 klientów dokonało rezerwacji w biurach podróży. Biorąc pod uwagę, że mamy jeszcze ponad dwa tygodnie wakacji, a aktualny wynik jest niższy zaledwie o 1 proc. względem 2019 r., prawdopodobnie tutaj również padnie nowy rekord. 

Ceny nie spadną, bo jest zbyt duże zainteresowanie

Z tegorocznego sezonu wakacyjnego na pewno cieszą się biura podróży, bowiem klienci dopisali. Jak wynika z danych finansowych zaprezentowanych przez Rainbow Tours, przychody firmy ze sprzedaży za pierwszy kwartał tego roku są znacznie wyższe względem pierwszego kwartału 2022 roku. Różnica wynosi aż 240 271 tys. złotych. Z kolei jak podaje forsal.pl "skonsolidowane przychody Rainbow w I poł. tego roku wyniosły 1 312,5 mln zł", co stanowi wzrost aż o 97 proc. w porównaniu do 2019 r. i o 55,7 proc. do 2022 r.

Niestety, jak się okazuje, nie ma co liczyć, że będzie taniej. Nieprzewidywalna pogoda oraz bardzo wysokie ceny w Polsce zachęcają turystów do wyboru kierunków zagranicznych. Do tej pory na ogół we wrześniu ceny wycieczek były już nieco niższe. W tym roku jest odwrotnie. Jak wynika z najnowszych danych Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, średnia cena wycieczki z wylotem pomiędzy 4 a 10 września br. wzrosła o 18 zł. Z kolei największy wzrost dotyczy wyjazdów na Korfu, gdzie jest to 386 złotych.

Biura podróży przyznają, że nie muszą zmieniać cen na korzyść klientów, bo tych i tak nie brakuje. "Zainteresowanie wyjazdami sierpniowymi, nie tylko w okresie długiego weekendu, jest naprawdę spore. Jeśli więc mamy upatrzoną ofertę, nie warto czekać z decyzją o zakupie do ostatniej chwili. Wiele najpopularniejszych hoteli w Turcji i Grecji już jest zapełnionych" - powiedział Dominik Miłowski, wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl cytowany przez portal. 

Więcej o: