Co zrobić zaraz po wejściu do hotelowego pokoju? Brudne sekrety branży

W pokojach hotelowych z czytością bywa różnie. Okazuje się, że do najbardziej niehigienicznych przedmiotów należą piloty i włączniki lampek. Pracownicy branży radzą, co sprawdzić zaraz po zameldowaniu.

Kurz, pluskwy, pleśń w kabinie prysznicowej, włosy czy plamy na pościeli skutecznie potrafią zepsuć wakacyjny wyjazd. Pracownicy branży hotelowej udzielają rad i mówią co zrobić zaraz po wejściu do pokoju. 

Zobacz wideo Jak wygląda hotel 5-gwiazdkowy w Kolumbii? W Polsce miałby maksymalnie trzy gwiazdki

Jak stwierdzić, czy pokój został odpowiednio posprzątany? Kluczem jest... czajnik

- Najlepiej spłukać wannę lub brodzik prysznica. Nie dlatego, że są brudne, ale dlatego, że chemia używana w hotelach jest silniejsza od tej w naszych domach. Jeśli zostały jakieś resztki, to nie chcemy się w nich kąpać... - powiedział jeden z pracowników branży hotelowej w rozmowie z dziennikarzem portalu Money. Z tego samego powodu polecił również przepłukać czajnik. - Dezynfekowanie wyposażenia pokoju, używanie własnych ręczników, czy rozkładanie swojego prześcieradła na łóżku uważam za przesadę - ocenił z kolei Inspektor Hotelowy, Karol Weber. - Przede wszystkim należy zachować racjonalność - dodał. - Osobiście zwracam uwagę na zapach w pokoju, czystość pościeli i ręczników, szklanek i pilota właśnie. To wiele mi mówi o standardach higieny w danym obiekcie. Dekoracyjne poduszki i narzuty na łóżku zazwyczaj ściągam i chowam do szafy, bo wiem, że nie są prane po każdym wyjeździe gości i w ogóle nie jestem ich zwolennikiem w pokojach - radził w rozmowie z Money.

Zdaniem Harrisona Jacobsa - dziennikarza i podróżnika - to właśnie czajnik jest wyznacznikiem czystości. - Ze względu na ich niewielkie wymiary oraz trudność związaną z utrzymaniem czystości, zauważyłem, że ekspresy do kawy oraz czajniki elektryczne często pomijane są w trakcie sprzątania w hotelach, zwłaszcza tam, gdzie przywiązuje się mniejszą wagę do czystości - powiedział "Business Insiderowi". - Jeśli nie są czyszczone regularnie - mam na myśli ocet, a nie mycie ciepłą wodą - w krótkim czasie stają się obrzydliwe - dodał. 

Najbardziej zanieczyszczonymi przedmiotami piloty i włączniki lampek

Dekadę temu mikrobiolodzy z American Society for Microbiology zbadali poziom zanieczyszczeń w pokojach hotelowych. W tym celu pobrali próbki z 18 powierzchni. Okazało się, że 81 proc. z nich zawierało bakterie kałowe. Najbardziej brudnymi przedmiotami były piloty do telewizorów i włączniki lampek nocnych - pisała wówczas Agencja Reutera

Więcej o: