Nowa emerytura dla Polaków. Kluczowe głosowanie w Sejmie już w środę

Podczas środowego bloku głosowań posłowie zdecydują o przyszłości rządowej ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE). Ustawę pod koniec lipca odrzucił Senat.

Rządowy projekt ustawy o OIPE wpłynął do Sejmu pod koniec kwietnia. - Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę - wyjaśniał w maju poseł PiS Robert Warwas. - Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do innego. Założenie konta, wpłacanie środków będzie dobrowolne - wskazywał.

Zobacz wideo Liczba urodzonych dzieci w Polsce spada na łeb na szyję

Jak mówił z kolei wiceminister Piotr Patkowski podczas pierwszego czytania projektu, projekt ma wdrażać prawo europejskie. Zaznaczył, że rozwiązanie zapisane w ustawie jest podobne do indywidualnego konta emerytalnego IKE. - Główną różnicą pomiędzy IKE a OIPE, które zostanie wprowadzone, jest właśnie charakter transgraniczny tego ostatniego, czyli możliwość korzystania z niego niezależnie od tego, w którym państwie członkowskim Unii Europejskiej się z niego korzysta - wskazywał Patkowski. - Oczywiście, co warte podkreślenia, jest to produkt absolutnie dobrowolny. Można z niego korzystać, ale nie trzeba. Dlatego funkcjonuje właśnie w ramach trzeciego filara - dodał.

Senackie weto do ustawy o OIPE. "Zmiany dołączone przy okazji"

Na początku lipca ustawa została przegłosowana przez Sejm i została skierowana do Senatu. Pod koniec ubiegłego miesiąca Senat ją jednak odrzucił. Senatorowie zwrócili uwagę, że w projekcie zapisano też zmiany np. dotyczące SKOK-ów, czyli spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

"Generalnie rozszerza się kompetencje kas (tzw. SKOK-ów), zbliżając je do banków, aczkolwiek bez objęcia ich systemem nadzoru, pozwala się na członkostwo w kasie spółek: jawnej, partnerskiej i komandytowej oraz przewiduje się możliwość prowadzenia, na rzecz członka kasy, rachunku powierniczego. Jak podnoszono w debacie, SKOK-i stają się dzięki tej ustawie inną instytucją niż dotychczas, zdecydowanie komercyjną" - czytamy w uchwale Senatu. Według senatorów zmiany dotyczące SKOK-ów nie są związane bezpośrednio z ustawą o OIPE i "zostały raczej dołączone do niektórych innych zmienianych ustaw niejako przy okazji".

Z harmonogramu dostępnego na stronach sejmowych wynika, że Sejm rozpatrzy uchwałę Senatu w środę, na rozpoczynającym się właśnie posiedzeniu. Jeśli posłowie odrzucą senackie weto, ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej o: