Emerytury pomostowe nie wygasną. W 2024 roku skorzysta z nich około 7,3 tys. osób

Około 7,3 tys. osób skorzysta w przyszłym roku z emerytury pomostowej - wynika z szacunków ZUS. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy uchylony został wygasający charakter tego świadczenia. Znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 16 sierpnia nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która przewiduje zniesienie jej wygasającego charakteru. Specjalne świadczenie przysługiwało dotychczas jedynie tym obywatelom, którzy przed 1 stycznia 1999 r. wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Większość zmian w tego rodzaju emeryturach wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.

Zobacz wideo Skąd się biorą tak duże zyski banków w Polsce? Kiedy koniec bankowego El Dorado?

Zmiany w emeryturach pomostowych. ZUS wyliczył, ile nowych osób skorzysta z nich

Jak oszacował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w przyszłym roku z możliwości przejścia na emeryturę pomostową po nowelizacji ustawy skorzysta około 7,3 tys. nowych osób. Dla porównania obecnie świadczenie to pobiera 40,8 tys. obywateli. W 2029 r. ma przybyć kolejne 4 tys. świadczeniobiorców, a w 2033 r. 4,8 tys. uprawnionych do tego typu emerytury.

Dla kogo emerytura pomostowa? Ma być wsparciem dla szczególnej grupy pracowników

Emerytura pomostowa jest świadczeniem stworzonym z myślą o pracownikach, których zawód wymusza na nich funkcjonowanie w szczególnych warunkach bądź ma szczególny charakter. Przez szczególne warunki rozumie się takie miejsca pracy, w których istnieje podwyższone ryzyko utraty życia lub zdrowia, pomimo zastosowania wszelkich środków bezpieczeństwa. Do tego typu zawodów zalicza się m.in. obsługa wielkogabarytowych pieców, pełnienie obowiązków na platformach wiertniczych czy operowanie substancjami niebezpiecznymi.

Prace o szczególnym charakterze są natomiast związane z wymogiem wysokiej sprawności psychofizycznej i są obarczone dużą odpowiedzialnością. Są to np. kierowcy autobusów, piloci samolotów czy ratownicy medyczni. W przypadku większości tego typu zawodów do uzyskania emerytury pomostowej wymagane jest udowodnienie minimum 15 lat pracy. Szczegóły dot. liczenia stażu pracy przy ubieganiu się o to świadczenie znajdziesz na stronie ZUS-u.

Więcej o: