Ponad 500 tys. milionerów. Najzamożniejszych mieszkańców na świecie ma Belgia [RANKING]

Najbardziej zamożnymi ludźmi na świecie są mieszkańcy Belgi oraz Szwajcarii - tak przynajmniej wynika z raportu Global Wealth Report. Przyglądając się jednak bliżej danym dotyczącym bogactwa widać, że ludzkość ubożeje.

Belgowie zgromadzili największy majątek spośród wszystkich narodowości na świecie. Połowa dorosłych obywateli Belgi w 2022 roku posiadała majątek o wartości przynajmniej 249 940 dolarów. W kraju mieszka aż 536 tysięcy milionerów. W porównaniu z poprzednim rokiem mieszkańcy Belgii i tak jednak zubożeli - o 7860 dolarów. Mimo to względem ubiegłego roku awansowali o jedną pozycję w rankingu Global Wealth Report, który zmierzył medianę zgromadzonych majątków na jednego mieszkańca. 

Zobacz wideo Niemcy "chorym człowiekiem Europy"?

Belgowie i Szwajcarzy najbardziej zamożnymi ludźmi na świecie

- Nasz awans nie wyniknął z tego, że się wzbogaciliśmy, tylko dlatego, że inni zubożeli. Australijczycy cofnęli się o trzy kroki, podczas gdy my tylko o jeden. W efekcie nieoczekiwanie zajęliśmy pierwsze miejsce - mówił w rozmowie z dziennikiem "Het Laatste Nieuws" belgijski finansista Paul D'hoore. Za Belgami znaleźli się mieszkańcy Australii (247 450 dol.) oraz Hongkongu (202 410 dol.). Ci pierwsi względem poprzedniego roku uszczuplili swój majątek aż o 28 630 dol. 

W drugim zestawieniu Global Wealth Report, który mierzył średnią wartości majątku na jednego mieszkańca, najwyżej byli Szwajcarzy. W 2022 roku posiadali średnio 685 230 dol. To wartość niższa niż przed rokiem - o 13,450 dol. Zaraz za nimi znaleźli się obywatele Stanów Zjednoczonych - 551 350 dol. oraz Hongkongu - 551 190 dol. 

Gdzie Polska?

W sumie na koniec 2022 roku aktywa wszystkich prywatnych gospodarstw domowych na całym świecie wyniosły dobre 454 biliony dolarów. Największa utrata bogactwa nastąpiła w Ameryce Północnej i Europie, a największy wzrost zamożności nastąpił w Rosji, Meksyku, Indiach i Brazylii. W rankingu nie przytoczono dokładnego miejscach Polski, ponieważ opublikowano wyniki jedynie dla 20 najbogatszych państw w obu kategoriach.

Więcej o: