NBP ogłasza przesunięcie terminów posiedzeń RPP. "Spekulacje czas start"

Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej, na których m.in. zapadają decyzje o wysokości stóp procentowych, uległ zmianie. Sierpniowe i wrześniowe spotkania odbędą się później, niż planowano. Jakie decyzje na nich zapadną?

Pierwotnie RPP miała spotkać się 21 sierpnia. Wtedy miało odbyć się niedecyzyjne, jednodniowe posiedzenie. Termin przesunięto jednak o tydzień, na 28 sierpnia. Podobnie postąpiono z posiedzeniem (tym razem decyzyjnym) zaplanowanym na 5 i 6 września. Nowa termin to 12 i 13 września. O nowych datach poinformował Narodowy Bank Polski.

Zobacz wideo Kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe? Analizujemy

Stopy procentowe zostaną obniżone? 

Może się okazać, że będzie to posiedzenie, na którym Rada zdecyduje o wyczekiwanej przez kredytobiorców obniżce stóp procentowych. Członkini Rady Polityki Pieniężnej Iwona Duda w rozmowie z Business Insider w zeszłym miesiącu mówiła, że "jeżeli będą sprzyjające warunki, czyli jeżeli zobaczymy spadek inflacji w szybkim tempie, jeżeli będzie to trwały trend spadkowy w dłuższym horyzoncie, to RPP będzie miała argumenty, żeby z rozwagą podjąć dyskusję na temat obniżek stóp procentowych, być może nawet już po wakacjach". Przypomnijmy, że ostatni odczyt inflacji był na poziomie 10,8 proc.  

Scenariusz obniżki stóp zakładają też m.in. analitycy ING. W komentarzu do lipcowego odczytu CPI główny ekonomista ING Rafał Benecki oceniał, że "nawet gdyby sierpniowy odczyt inflacji okazał się wciąż dwucyfrowy, ok. 10 proc. rdr, to RPP zdecyduje się na cięcie stóp już we wrześniu". Podobnego zdania są też analitycy banku Pekao, którzy przewidują, że do końca roku stopy mogą być obniżone nawet 3-4 razy, zaczynając od września. "Inflacja za sierpień może jednak być jednocyfrowa. RPP obetnie stopy jesienią, po tym jak dzieci pójdą do szkoły" - tłumaczyli bankowi ekonomiści w lipcu.

Członkini RPP: Rozmowa o obniżkach jest szkodliwa dla gospodarki

Z drugiej jednak strony Joanna Tyrowicz, członkini RPP stwierdziła, że dzisiejszy poziom stóp procentowych jest zdecydowanie niewystarczający, a każda rozmowa o ich obniżkach jest szkodliwa dla gospodarki. Podobnie myślą analitycy mBanku, którzy w ostatnich prognozach z lipca zaznaczali, że ze względy na proinflacyjne pomysły wyborcze analitycy "nie widzą zbyt wielu możliwości do obniżek stóp w końcu roku". Z kolei w piątek w portalu X, napisali: "Posiedzenie RPP przełożone na 12-13 września. Spekulacje czas start". 

Więcej o: