Chiny. "Najbardziej niewygodny" sklep spożywczy na świecie. Po zakupy trzeba się wspiąć 120 metrów

Sklep spożywczy okrzyknięty przez media "najbardziej niewygodnym" na świecie, znajduje się w chińskiej prowincji Hunan. W drewnianej budce o powierzchni około dwóch metrów kwadratowych. Ale nie to jest dziwne, tylko jego lokalizacja. Sklep umiejscowiony został na zboczu klifu, więc żeby zrobić w nim zakupy, należy najpierw wspiąć się na wysokość około 120 metrów.

Oficjalnie sklep został otwarty w kwietniu 2018 roku. Niewielka budka o powierzchni dwóch metrów kwadratowych znajduje się na wysokości około 120 metrów. Jej głównym zadaniem jest zaopatrywanie wspinaczy klifu Fei Lada w niezbędne podczas wyprawy produkty. 

Zobacz wideo Stuknęło nam 8 mld osób na planecie. Ile więcej ludzi możemy pomieścić? [NextStation]

Chiny. Sklep tylko dla odważnych. Narodowym Parku Geologicznym Shiniuzhai

"Najbardziej niewygodny" sklep świata znaleźć można w Chinach w Narodowym Parku Geologicznym Shiniuzhai w prowincji Hunan. To lekki budynek osadzony w skale w taki sposób, by nie uszkodzić oryginalnej struktury górskiej klifu. Przy mocowaniu sklepu na wysokości 120 metrów nad ziemią, wykorzystano serię zabezpieczeń mających nie tylko zapewnić stabilność konstrukcji, ale także bezpieczeństwo pracującemu wewnątrz sprzedawcy. 

Sklepikarze: Nasza praca ma sens

W sklepie można kupić przede wszystkim napoje i przekąski, których na trasie mogą potrzebować wspinacze. Ceny sprzedawanych produktów stanowią średnią ceną rynkową. - Sklep nie zarabia dużo, ale turyści są bardzo wdzięczni, więc wszyscy czujemy, że nasza praca ma sens - tłumaczył jeden z pracowników sklepu, cytowany przez portal Business Insider.

Według serwisu hunan.voc.com.cn średnia wieku pracowników sklepu to 25 lat. Na ogół rozpoczynają oni pracę o 8:00 rano i przebywają na górze do godziny 17:00. - Każdy nowy pracownik na początku ma obawy, nim się tu zatrudni, ale bardzo szybko się przyzwyczaja - komentował sprzedawca sklepu cytowany przez BI. - Jedynym problemem jest konieczność korzystania z toalety. To męczące, że trzeba schodzić z powrotem na dół i wspinać w górę, żeby z niej skorzystać, więc staramy się nie pić zbyt dużo wody - dodał. 

Więcej o: