Ile wyniesie 14. emerytura? Wiadomo, ilu emerytów dostanie mniejszą wypłatę

- To wsparcie jest bardziej celowane do tych seniorów, którzy mają niższe emerytury - przekazała Marlena Maląg w programie "Gość Wiadomości". Ministerka wskazała, ilu Polaków może liczyć na świadczenie i w jakiej kwocie będzie ono przyznawane. Ponadto polityczka zaapelowała do seniorów o ostrożność i przedstawiła zasady, na jakich będzie obowiązywała 14. emerytura.

We wtorek 22 sierpnia premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie dotyczące wysokości terminu wypłaty 14. emerytur. Ministerka rodziny i polityki społecznej została zapytana podczas rozmowy w programie TVP "Gość Wiadomości" o szczegóły dotyczące wypłat świadczenia. Marlena Maląg odpowiedziała, że rząd planuje wypłatę podobnie jak w ubiegłym roku, czyli na początku września. Ponadto polityczka ujawniła szczegóły dotyczące emerytury.

Zobacz wideo Czy należy podwyższyć wiek emerytalny czy może utrzymać obecny stan rzeczy? [SONDA]

14. emerytura już od września. Ile seniorów dostanie świadczenie?

Marlena Maląg poinformowała, że 14. emerytura zostanie wypłacona w pełnej wysokości około 6,8 mln Polakom, a blisko 2 mln uzyska ją w mechanizmie złotówka za złotówkę - czyli w niepełnej kwocie. - To wsparcie jest bardziej celowane do tych seniorów, którzy mają niższe emerytury - zaznaczyła ministerka.

Jak informowaliśmy w artykule niżej, w świadczeniu obowiązuje próg dochodowy i mechanizm tzw. złotówka za złotówkę, co oznacza, że przekroczenie progu dochodowego o każdą złotówkę spowoduje obniżenie 14. emerytury o taką samą kwotę. Zasada będzie obowiązywała w przypadku świadczenia przekraczającego 2900 zł. Ministerka przypomniała, że rozporządzenie wskazuje, że kwota czternastej emerytury wynosi 2650 zł brutto. - Jeżeli pobieramy minimalną emeryturę, czyli to 1588 zł, to nasza czternasta emerytura na rękę będzie wynosiła około 2202 zł - przekazała.

W ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia oszacowano, że dodatkowo otrzyma to świadczenie ok. 550 tys. osób. W ustawie przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty 14. emerytury. Rada Ministrów będzie mogła do 31 października danego roku określić w drodze rozporządzenia wyższą kwotę kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia.

Marlena Maląg zaapelowała do seniorów o ostrożność. "Nic nie podpisujemy"

Polityczka zaapelowała, aby emeryci byli ostrożni podczas przekazywania danych, ponieważ nie będzie to konieczne, aby otrzymać świadczenie. - Nie składamy żadnych wniosków. 14. emerytura wpłynie na konto w terminie wypłaty świadczenia emerytalnego lub renty - powiedziała Marlena Maląg. - Nic nie podpisujemy, nikomu swoich danych nie przekazujemy - dodała ministerka.

Rozwiązanie będzie stosowane do emerytur i rent: w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Więcej o: