Fundusz Warrena Buffetta z rekordowym wynikiem. Magiczna bariera pękła

Berkshire Hathaway to amerykański konglomerat inwestycyjny, założony i zarządzany przez Warrena Buffetta. Firma, która jest jednym z największych i najbardziej znanych graczy na rynku finansowym, osiągnęła właśnie rekordowy wynik.

Fundusz Berkshire Hathaway, założony i prowadzony przez Warrena Buffetta, osiągnął rekordową wartość aktywów. Po raz pierwszy w historii funduszu przekroczyły one bilion dolarów - wynika z danych za drugi kwartał.

Na aktywa wyceniane na 1,04 bln dolarów składają się m.in. warte 353 mld dol. akcje. Połowa tej kwoty przypada na walory Apple - są warte 178 mld dol. Kolejne 147 mld dol. to gotówka i obligacje skarbowe USA. Spółki ubezpieczeniowe, energetyczne, kolejowe, handlowe, firmy działające w przemyśle i branży nieruchomości to już w portfelu Buffetta "drobniaki". 

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Kto ma grubszy portfel? Buffetta, Musk czy Zuckerberg?

Na tle Berkshire Hathaway inni giganci amerykańskiej gospodarki wydają się jednak nieco mniejsi. Apple ma bowiem aktywa warte 335 mld dol., z czego 167 mld dol to gotówka, papiery wartościowe i inne instrumenty. Amazon, gigant handlu online, ma z kolei aktywa warte 463 mld dol. Microsoft, a nawet właściciele Google i Facebooka (czyli Alphabet i Meta), mogą pochwalić się aktywami na poziomie 200-400 mld dol.

CNBC porównał też fundusz Berkshire Hathaway ze spółką Elona Muska. Wyniki są ciekawe. Bo chociaż Tesla ma niezwykle wysoką kapitalizację - na poziomie 769 mld dol., bo jednak jej aktywa są znacząco mniejsze - wynoszą zaledwie 91 mld dol. Portfel Buffetta nie jest oczywiście najgrubszy. JP Morgan ma aktywa warte 3,9 bln dolarów (469 mld to depozyty, 1,3 bln. pożyczki). 

Dziś Berkshire Hathaway cieszy się renomą dzięki konsekwentnemu podejściu inwestycyjnemu Warrena Buffetta, który jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych inwestorów na świecie. Początki Berkshire Hathaway były bowiem znacznie skromniejsze. W 1964 roku jego aktywa szacowano na zaledwie 30 mln dolarów. Legendarny inwestor podniósł więc wartość funduszu o kilkadziesiąt tysięcy procent.

Więcej o: