Czy wydatki na psa można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Potrzebne jest dobre uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) kilkukrotnie przychylała się do wniosków przedsiębiorców o zaliczenie wydatków na psa do kosztów uzyskania przychodów. Ostatnio pozytywnie rozpatrzony został wniosek gabinetu psychoterapii, który wykorzystywał psa w dogoterapii.

Według niedawnych informacji żywność dla zwierząt należy do najgwałtowniej drożejących grup produktów na rynku. Jednocześnie w górę idą również koszty akcesoriów, pielęgnacji i opieki weterynaryjnej. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą niejednokrotnie zadają sobie zapewne pytanie, czy mogłyby odliczyć VAT od kosztów utrzymania swojego pupila. Historia decyzji dyrektor KIS pokazuje, że w tym celu będzie potrzebne solidne uzasadnienie.

Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"

Odliczenie kosztów utrzymania psa od podatku. KIS przychyla się do wniosku psychiatry

Za przykład pozytywnego rozpatrzenia wniosku osoby prowadzącej działalność może posłużyć decyzja dyrektorki KIS z sierpnia 2023 roku. Wniosek złożony został przez lekarkę - rezydentkę pierwszego roku psychiatrii, która prywatnie przyjmowała pacjentów. Rasowy pies, którego kobieta posiadała od trzech lat, miał być wykorzystywany przez nią w dogoterapii. W trakcie składania wniosku uczestniczył również w szkoleniu.

"Pies będzie pełnił rolę terapeutyczną podczas wizyt dzieci w gabinecie. Obecność psa, możliwość pogłaskania go, redukuje u dziecka stres związany z wizytą, możliwość dotknięcia go czy pogłaskania uspokaja małych pacjentów i pozwala przeprowadzić niezbędne procedury medyczne, przed którymi często występuje opór" - czytamy w uzasadnieniu w piśmie dyrektor KIS.

W koszty działalności gospodarczej zostały więc zaliczone żywność, szczepienia, opieka weterynaryjna, preparaty zdrowotne i wyposażenie takie jak miska, szelki, smycze i legowisko. Podatek VAT odliczony zostanie również od dodatkowego kursu dogoterapii i przycinania włosów zwierzęcia.

Odliczenie podatku VAT od kosztów utrzymania psa stróżującego

W innej interpretacji indywidualnej do kosztów uzyskania przychodów zaliczone zostało zakupienie, utrzymanie i wyszkolenie psa, który miałby pełnić funkcję stróża. Decyzja dotyczyła biura księgowego, które przedsiębiorca prowadził we własnym domu. W swoim uzasadnieniu podkreślał, że przechowuje w nim specjalistyczne oprogramowanie, sprzęt komputerowy oraz dokumentację. Zwracał także uwagę, że często dojeżdża do klientów i pozostawia dom niestrzeżony. W związku z tym w piśmie wystosowanym w listopadzie 2021 roku dyrektor KIS podjęła decyzję, że koszty zakupu, utrzymania i przeszkolenia psa stróżującego zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. 

Więcej o: