Rekordowe wpływy Geotermii o. Rydzyka i rekordowe dotacje od państwa. Ale jest i "drobna strata"

Firma Geotermia Toruń, która należy do Fundacji Lux Veritatis, którą zarządza Tadeusz Rydzyk, odnotowała rekordowe - 9,4 mln zł wpływów. W porównaniu z 2022 rokiem, gdzie było to 18 tys., różnica jest ogromna. Wynik jest efektem uruchomienia budowanej przez kilka lat ciepłowni, na którą państwo przeznaczyło blisko 20 mln zł dotacji oraz podłączenia się do toruńskiej sieci ciepłowniczej.

Spółka dostarcza do toruńskiej sieci ciepłowniczej ciepło ze źródeł geotermalnych od jesieni ub.r. Jest to możliwe dzięki ciepłowni geotermalnej, której budowa trwała kilka lat oraz, na którą w 2017 roku przyznano ogromne dotacje. Fundacja ojca Rydzyka Lux Veritatis uzyskała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej środki w wysokości 19,5 mln zł. Ponadto na początku 2016 r. fundacja otrzymała od NFOŚiGW odszkodowanie w wysokości ok. 26,5 mln zł za cofnięcie poprzedniego dofinansowania na odwierty.

Zobacz wideo Ojciec Tadeusz przepytuje prezydenta. I zwraca uwagę: "Jest jakaś kolumna szkodząca"

Fundusz przyznał tę dotację w 2007 r. (jeszcze, gdy u władzy było PiS), ale rok później ją cofnął (już za rządów PO-PSL), uzasadniając to nieprawidłowościami ze strony fundacji. Lux Veritatis sfinansował odwierty z własnych środków, ale wystąpił o odszkodowanie i je wywalczył. Geotermia Toruń została uruchomiona w październiku 2022 r., a jej budowa pochłonęła 50 mln zł netto.

Rekordowe wyniki spółki o. Rydzyka

Efektem zawarcia umów między spółką a PGE Toruń, Geotermia odnotowała ok. 9,4 mln zł przychodu w 2022 roku, gdzie w 2021 roku były one na poziomie zaledwie 18 tys. zł. Jednak jak donoszą wirtualnemedia.pl, firma zaliczyła także "drobną stratę" w wysokości ponad 400 tys. złotych. "Na poziomie operacyjnym osiągnęła 123,2 tys. zł zysku, natomiast przy doliczeniu wydatki na odsetki i 174,4 tys. zł zapłaconego podatku dochodowego strata netto wyniosła 425,7 tys. zł. W 2021 roku było to 75,8 tys. zł" - pisze portal. 

Zgodnie z dalszą analizą serwisu, spółka na pewno nie musi martwić się o budżet. "Zeszłoroczna strata nie zagraża stabilności finansowej Geotermii Toruń, ponieważ na koniec ub.r. jej kapitały własne wynosiły 16,47 mln zł, wobec 16,9 mln zł rok wcześniej. Kwota kredytów i pożyczek do spłaty w części długoterminowej (czyli za ponad rok) zmalała z 21,8 do 16,48 mln zł, a w krótkoterminowej (do spłaty w ciągu najbliższych 12 miesięcy) wzrosła z 484 tys. do 1,33 mln zł" - tłumaczy portal.

Wyższe rachunki dla mieszkańców po podłączeniu ciepłowni Rydzyka do miejskiej sieci

Po podłączeniu ciepłowni geotermalnej o. Rydzyka do miejskiej sieci ciepłowniczej nastąpiła ogromna podwyżka kosztów ciepła dostarczanego połowie mieszkańców Torunia. "Według taryfy opłaty za ciepło z Geotermii Toruń wynoszą: opłata stała 54 632,28 zł/MW/m-c, czyli jest o 500 proc. droższa niż w PGE Toruń, a opłata zmienna 122,70 zł/GJ, czyli jest o 64 proc. wyższa stosunku do cen PGE Toruń" - napisano w komunikacie spółdzielni.

Skąd tak ogromna różnica? SM "Rubinkowo" wyjaśniła, że PGE Toruń jako zarządzający siecią ciepłowniczą zobowiązany jest do odbioru energii cieplnej z Geotermii Toruń sp. z o.o., stąd "cena opłaty za ciepło będzie wynikową z ceny ciepła wytwarzanego przez PGE Toruń S.A. i ceny ciepła wytwarzanego przez Geotermię Toruń sp. z o.o.". Podkreślono, że w wyniku decyzji URE nastąpi wzrost opłaty stałej o 12,5 proc., a opłaty zmiennej o 1,1 proc. w stosunku do cen obowiązujących od 1 października 2022 r."

Więcej o: