Wypłata 14. emerytur we wrześniu. Dodatkowe świadczenia wypłaci też KRUS. Będą wyższe?

Emeryci i renciści otrzymają "czternastki" we wrześniu. Dodatkowe świadczenia przysługują nie tylko z ZUS. Seniorzy otrzymają je również z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Jak wynika z zapowiedzi rządu, w przypadku wielu emerytowanych rolników kwota "czternastki" może być wyższa niż regularnej emerytury.

Dodatkowe świadczenia pieniężne zostaną wypłacone we wrześniowych terminach wypłaty świadczeń - czytamy w informacjach opublikowanych na stronie KRUSMarlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej, zapowiadała z kolei w rozmowie z PAP, że pierwsze "czternastki" zostaną wypłacone już na początku przyszłego miesiąca. Oznacza to, że dodatkowe pieniądze powinny trafić na konto razem z emeryturą lub rentą w dniach 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 września tego roku.

Zobacz wideo KRUS powinien zostać utrzymany czy zreformowany? Pytamy posła Klimczaka

"Czternastka" dla rolników. Komu przysługują dodatkowe świadczenia i ile wyniosą?

KRUS wypłaca 14. emeryturę z urzędu. Oznacza to, że aby ją otrzymać, nie należy składać żadnych wniosków. Dodatkowe świadczenie zostanie automatycznie naliczone osobom, które w dniu 31 sierpnia będą miały prawo do emerytury rolniczej, renty rolniczej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Wysokość tegorocznej "czternastki" wynosić ma 2650 zł brutto. Ta maksymalna suma 14. emerytury dotyczy osób pobierających świadczenia, których miesięczna wartość wynosi nie więcej niż 2900 zł brutto. Przy wyższych miesięcznych świadczeniach "czternastka" jest pomniejszana o różnicę między wartością regularnej emerytury a kwotą 2900 zł.

Posługując się przykładami KRUS, jeżeli rolnikowi przysługuje emerytura w kwocie 1772,10 zł, zostanie wypłacona mu 14. emerytura o wartości 2650 zł. Jeżeli natomiast otrzymuje emeryturę w kwocie 3002,16 zł, od maksymalnej "czternastki" odjęta zostanie kwota 102,16 zł (3002,16 minus 2900). Przyznana zostanie mu więc 14. emerytura o wartości 2547,84 zł. Oznacza to jednocześnie, że jeśli łączna kwota świadczeń przysługujących emerytowi przekracza 5500 zł, "czternastka" nie zostanie wypłacona.

Od "czternastek" odprowadzana jest również składka zdrowotna w wysokości dziewięć procent oraz zaliczka na podatek dochodowy.

"Czternastki" dla wielu rolników będą wyższe niż regularne emerytury

Jak wynika z zapowiedzi ministerki Maląg, większość z emerytowanych rolników ma otrzymać 14. emeryturę w maksymalnej kwocie. Oznacza to, że w przypadku emerytowanych rolników "czternastki" będą najczęściej wyższe niż regularne emerytury wypłacane co miesiąc z KRUS.

Informacje te zdają się potwierdzać dane dotyczące przeciętnej emerytury wypłacanej rolnikom w ubiegłym roku. W 2022 roku średnie miesięczne świadczenie emerytalne z KRUS wynosiło 1507,59 zł - cytował Annę Gembicką portal Agropolska.pl.

Więcej o: