Ważna zmiana w przepisach. Nabywcy pierwszej nieruchomości mogą zaoszczędzić tysiące złotych

Zmiana w podatku od czynności cywilnoprawnych. Od czwartku 31 sierpnia zwolnione są z niego osoby, które dokonują zakupu pierwszego domu lub mieszkania. Wyłączenie dotyczy transakcji na rynku wtórnym. Skorzystać mogą z niego również osoby, które dziedziczyły część praw do nieruchomości.

Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynosi 2 proc. wartości nabywanej nieruchomości. Przy zakupie mieszkania za 400 tys. zł nabywca musiałby zapłacić dodatkowe 8 tys. zł. 31 sierpnia weszło w życie zwolnienie z podatku, obejmujące osoby kupujące pierwszą nieruchomość.

Zobacz wideo Pomaska: Mechanizm dla ludzi, których nie stać na mieszkanie, to nasz priorytet

Niższy podatek przy zakupie nieruchomości. W życie weszła zmiana w przepisach

Podstawą zwolnienia z PCC w przypadku niektórych transakcji jest ustawa z 23 maja 2023 roku o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Dowiadujemy się z niej, że z konieczności uiszczenia podatku zwolnione są osoby dokonujące zakupu:

  • prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • prawa własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku ustaw 31 lipca i weszły w życie miesiąc po ogłoszeniu. Nie będą więc dotyczyć sprzedaży dokonanych przed 31 sierpnia 2023 roku. Zwolnieniem z podatku objęta jest wyłącznie sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym.

Zwolnienie z podatku PCC. Wyjątek dla praw dziedziczonych

Wyjątkiem objęte są również niektóre osoby, które posiadały udział w prawach do nieruchomości nieprzekraczający 50 proc. Warunkiem jest jednak to, że prawa te musiały zostać nabyte w drodze dziedziczenia.

- To jest ogromna oszczędność, stąd wiele osób się wstrzymywało z zakupem mieszkania i szukało tylko mieszkań na rynku pierwotnym. Teraz to będzie poszukiwanie również na rynku wtórnym, bo będzie duża oszczędność - oceniał program ustawy Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Więcej o: