Górnicy wywalczyli sowite premie i nie tylko. Jest porozumienie w Bogdance

Związki zawodowe wynegocjowały z zarządem LW Bogdanka między innymi wypłatę 24 tys. zł premii dla górników. Ma to związek z planowanym przejęciem spółki przez Skarb Państwa.

W środę w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyły się negocjacje wszystkich związków zawodowych Bogdanki z zarządem spółki. W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele rządu. Na spotkaniu wynegocjowano pakiet trzech punktów.

Zobacz wideo Co rząd opozycji miałby do powiedzenia górnikom?

Bogdanka. Górnicy dostaną premie

Pracownicy mają otrzymać premię specjalną w wysokości średnio 24 tys. zł brutto w dwóch ratach - kwota 14 tys. zł ma zostać wypłacona w terminie do 10 października 2023 r. a dodatkowe 10 tys. zł w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ponadto od 1 września br. tzw. flapsy, czyli bezpłatne talony na posiłki profilaktyczne, zostaną podwyższone do wysokości 1,5 proc. minimalnego wynagrodzenia brutto (obecnie jest to 54 złote), a bezpłatne bony spożywcze dla pracowników na powierzchni wzrosną do 0,9 proc. (obecnie to 32 złote). Wynegocjowano także dodatkowy 7-procentowy odpis na Pracowniczy Program Emerytalny od początku 2024 r. (obecnie jest to 4,5 proc.).

Spotkanie w Warszawie zorganizowane zostało na zaproszenie Michała Moskala, szefa biura gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego, który jest jednym z pomysłodawców przejścia Bogdanki pod skrzydła Skarbu Państwa. Zapowiedział również, że jest to dopiero pierwsza część negocjacji, które mają zabezpieczyć finansowo pracowników spółki LW Bogdanka.

- Przed nami drugi etap, podczas którego rozmawiać będziemy o gwarancjach Skarbu Państwa w zakresie pracy, poziomu zatrudnienia oraz przyjęcia tzw. pakietu antyprywatyzacyjnego - powiedział Michał Moskal. Ustalenia skomentował Bartłomiej Derski, dziennikarz serwisu wysokienapiecie.pl. "LWB idzie w ślady śląskich kopalń, gdzie zamiast inwestycji były premie? Polska ma dziś jedne z najwyższych na świecie cen węgla kamiennego" - czytamy w mediach społecznościowych.

Jacek Sasin obiecuje górnikom, że nie dojdzie do redukcji zatrudnienia

Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin w ubiegłym tygodniu zapewniał górników, że gdy Skarb Państwa przejmie kopalnię Bogdanka, to nie dojdzie do redukcji zatrudnienia. - Przejęcie Bogdanki przez Skarb Państwa to jeden z elementów budowania polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił Sasin. Przypomnijmy, że Enea otrzymała od Skarbu Państwa ofertę sprzedaży spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, do której należy kopalnia węgla kamiennego. Cały pakiet akcji może zostać zakupiony za prawie 1 mld zł. Oferta nabycia dotyczy pakietu 21 962 189 akcji LWB z zastosowaniem ceny w kwocie 45 złotych za jedną akcję.

Więcej o: