Wiemy, kiedy czternastki trafią na konta. Komu należą się dodatkowe pieniądze?

Od jutra na konta pierwszych seniorów zaczną wpływać czternaste emerytury. Wypłaty dodatkowego świadczenia stanowiły główny temat wspólnej konferencji prasowej ministerki rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz prezeski Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesorki Gertrudy Uścińskiej.

Ustawa o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 19 lipca, zagwarantowała stałą wypłatę czternastej emerytury ponad 9 mln osób. Świadczenia trafią na konta pierwszych seniorów już 1 września. Ile pieniędzy dostaną emeryci? Komu należy się czternastka? O tym informowały podczas wspólnej konferencji prasowej ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesorka Gertruda Uścińska.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Czternasta emerytura. Ile wyniesie świadczenie?

W trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezeską ZUS ministerka Marlena Maląg podtrzymała, że w 2023 roku wysokość dodatkowego świadczenia to 2650 złotych brutto. Powyżej 2900 złotych brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę, która w praktyce oznacza, że prawo do dodatkowego świadczenia przysługuje wyłącznie, kiedy emerytura lub renta nie przekracza 5500 złotych brutto. To tylko jeden z kilku warunków, które należy spełnić, aby otrzymać dodatkowe świadczenie.

Warto podkreślić również fakt, że aby czternastka mogła trafić na konto seniora, musi ona wynosić minimum 50 zł. Dodatkowo ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 procent, a także zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternasta emerytura będzie jednak wolna od innych potrąceń, między innymi od zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych. O wysokości czternastej emerytury przeczytasz także w artykule: Kaczyński obiecał, że czternastka wyniesie 2200 zł. Nie wspomniał, gdzie tkwi haczyk.

Kiedy wypłata czternastej emerytury? Komu się należy?

- Czternaste emerytury będą wypłacane w terminach wypłaty świadczeń, a więc będzie to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września - powiedziała Marlena Maląg. Profesorka Gertruda Uścińska potwierdziła z kolei, że nie tylko emeryci i renciści, których świadczenia pochodzą z systemu powszechnego, rolniczego, czy mundurowego mogą otrzymać czternastki. Do uzyskania dodatkowych pieniędzy uprawnione są także osoby pobierające:

  • renty socjalne,
  • zasiłki i świadczenia przedemerytalne,
  • emerytury pomostowe,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenia rodzicielskie "Mama 4 plus" ,
  • świadczenia inwalidzkie i kombatanckie.
Więcej o: