Paweł Kukiz "jedynką" PiS w Opolu. Z muzyki zarabia mniej, ale powiększył oszczędności

Paweł Kukiz wystartuje z list Zjednoczonej Prawicy. Sprawdziliśmy jego oświadczenia majątkowe. Były już muzyk zarabia mniej z tytułu praw autorskich, ale mimo tego jego majątek się powiększył, a długi spadły.

W czwartek 31 sierpnia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swoich kandydatów do Sejmu w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Ostateczny termin na złożenie pełnych list nazwisk kandydatów do Państwowej Komisji Wyborczej wyznaczono na 6 września do godziny 16:00. Paweł Kukiz już wcześniej zapowiadał, że wystartuje z list Zjednoczonej Prawicy. Były muzyk otrzymał "jedynkę" w Opolu. 

Zobacz wideo Fogiel: Nie sądzę, by ktoś był w stanie przekonać Pawła Kukiza do czegoś, do czego sam nie jest przekonany

Paweł Kukiz ma więcej na koncie, ale to nie zasługa muzyki

Jako poseł Paweł Kukiz rokrocznie do końca kwietnia musi złożyć zeznanie majątkowe dotyczące stanu na koniec poprzedniego roku. Ostatnie oświadczenie Kukiz złożył 28 kwietnia 2023 roku. Wynika z niego, że w minionych 12 miesiącach odłożył skromną kwotę, bo jeszcze na koniec 2021 posiadał na koncie niecałe 43 zł oszczędności, rok później jest to już 5 050,36 zł. 

Paweł Kukiz niezmiennie jest posiadaczem dwóch nieruchomości oraz jednej działki. Dom o powierzchni 450 mkw. wycenił na 1,5 mln zł, a mieszkanie 36 mkw. - na 350 tys. zł. Ma też 0,6 hektara łąki o wartości 15 tys. zł. Nie zmienił też samochodu i cały czas porusza się Audi Q7 z 2009 roku. 

W 2021 roku Kukiz prowadził działalność gospodarczą w Stowarzyszeniu na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15, ale nie uzyskał z tego tytułu żadnego przychodu. W oświadczeniu za 2022 roku nie wspomina już o tej działalności. Przychód jaki uzyskał w ubiegłym roku z diety poselskiej to ponad 46 tys. zł, a z uposażenia poselskiego - 151 tys. zł (w poprzednim roku było to odpowiednio 36 tys. i 113 tys. zł). W oświadczeniu zawarł też dochód żony w wysokości 86 tys. zł (rok wcześniej - 88 tys. zł.). Byłemu muzykowi (zgodnie z oświadczeniem działalność zawiesił w 2016 roku) spadły też przychody z praw autorskich ze 101 do 86 tys. złotych. 

Kukiz spłacił też sporą część zobowiązań. W 2021 roku był winien 30,5 tys. zł z pożyczki gotówkowej w wysokości 40 tys. zł na fotowoltaikę. Rok później dług już nie jest uwzględniony w oświadczeniu majątkowym. Polityk wciąż spłaca jednak pożyczkę na budowę domu. Bankowi musi oddać jeszcze 179 tys. zł. Rok wcześniej było to 208 tys. zł. 

Więcej o: