Poczta Polska kontroluje, czy płacimy abonament RTV. Wszczęto 6 tysięcy postępowań

Abonament radiowo-telewizyjny to zmora Polaków. Większość z nas ucieka przed uiszczeniem tej obowiązkowej opłaty. Poczta Polska stara się walczyć z tymi, którzy tak robią, ale ma ograniczone możliwości. W I półroczu tego roku wszczęto prawie 6 tysięcy postępowań w związku z nieopłaceniem abonamentu. Widać jednak wyraźną tendencję spadkową.

Abonament radiowo-telewizyjny zwany również abonamentem RTV, to opłata za posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Obecnie opłaty dla posiadaczy samego radia wynoszą 8,70 zł miesięcznie, a dla właścicieli telewizorów 27,30 zł. Mimo, że jej opłacanie jest ustawowym obowiązkiem, to wielu Polaków go nie realizuje. Poczta Polska przyznaje, że w całym kraju ma mieć nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów uprawnionych do przeprowadzenia kontroli.  

Zobacz wideo „Trudno nazwać TVP publiczną telewizją. Nie chcemy na to płacić"

Poczta Polska kontroluje, czy płacimy abonament RTV

"Liczba kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli" - przyznaje Poczta Polska. Mówimy jednak o sytuacji, gdy kontroli wymaga sprawdzenie, czy odbiornik w gospodarstwie domowym jest. Dużo łatwiej zweryfikować jednak opłacanie abonamentu wśród osób, które wcześniej zarejestrowały odbiornik na poczcie. W takim przypadku, gdy odbiorca ma zaległości w opłatach, może otrzymać listowne upominanie, a gdy to nie zadziała, postępowanie rozpocznie Urząd Skarbowy. Za niepłacenie abonamentu RTV grozi kara 30-krotność jego miesięcznej wysokości oraz konieczność uregulowania zaległych składek. Wirtualne Media dowiedziały się, że tego typu postępowania egzekucyjne są regularnie wszczynane.  

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w I półroczu bieżącego roku w związku z nieopłaceniem abonamentu wszczęto 5 958 postępowań. To zdecydowanie mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wtedy w pierwszy szczęściu miesiącach 2022 r. wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 25 444 tytułów wykonawczych we wspomnianym zakresie, przytaczają Wirtualne Media.  

"Ten ciężar, jest postrzegany jako za duży"

Wydaje się, że ten spadek pokazuje, jak państwo przestało walczyć w tym temacie z Polakami. Potwierdza to, chociażby wystąpienie  przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego z lipca. Informował wtedy, że na koniec 2022 roku opłaty abonamentowe uregulowało jedynie 828 tys. 110 zobowiązanych, czyli niecałe 34,7 proc. To, jego zdaniem, pokazuje niewłaściwość tego systemu. - W Krajowej Radzie powołałem zespół, który pracuje nad propozycjami zmiany systemu abonamentowego, aby zdjąć z obywateli ten ciężar, który jest postrzegany jako za duży, bo większość obywateli ogląda treści na urządzeniach mobilnych - tłumaczył. 

Więcej o: