Nocny wniosek Polski do Komisji Europejskiej. Chodzi o KPO i 23 mld euro tanich pożyczek

Polska tuż przed upływem terminu złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o dodatkowe 23 mld euro tanich pożyczek z KPO. Jak ustaliło RMF FM, wniosek został złożony w nocy, tuż przed upływem wymaganego terminu.
Zobacz wideo Tusk pojedzie do Brukseli? "Składam uroczyste przyrzeczenie"

Komisja Europejska poinformowała o wniosku Polski o dodatkowe 23 miliardy euro tanich pożyczek z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Chodzi o pieniądze w ramach programu wspierającego transformację energetyczną REPowerEU, który powstał w ramach zerwania zależności UE od paliw kopalnych z Rosji. Inwestycje finansowane z unijnego Funduszu Odbudowy dotyczą rozwoju sieci dystrybucji energii elektrycznej na obszarach wiejskich, oraz rozwoju infrastruktury gazowej, by umożliwić zróżnicowanie dostaw błękitnego paliwa.

KPO dla Polski. Rząd złożył wniosek o tanie pożyczki

Z informacji Komisji wynika, że wcześniej złożone projekty na wykorzystanie pieniędzy z KPO zostały zmienione i rozszerzone zgodnie z wytycznymi programu wspierającego przemiany energetyczne. Obejmują one wsparcie dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko i bezemisyjnych oraz morskich farm wiatrowych.

Komisja Europejska podaje, że Polska wskazała na wysoką inflację w latach 2022-2023, która, w ocenie polskiego rządu, musi zostać uwzględniona w planie. "Polska zwróciła się o dodatkowe pożyczki w wysokości 23 mld euro na sfinansowanie zmienionego planu, co stanowi dodatek do pożyczek już przyznanych w ramach pierwotnego planu w wysokości 11,5 miliarda euro. Razem z alokacją dotacji RRF (Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności) i REPowerEU (odpowiednio 22,5 mld euro i 2,76 mld euro) środki te sprawiają, że przedłożony zmodyfikowany plan wart jest prawie 60 mld euro" - czytamy w komunikacie KE.

Łącznie dziesięć krajów Unii Europejskiej zwróciło się do Komisji Europejskiej o dodatkowe tanie pożyczki w ramach rewizji swych KPO z uwzględnieniem celów RePowerEU na łączną kwotę 127 mld euro. Nie tylko Polska, ale również Węgry złożyły wczoraj wniosek. Największy wpłynął z Hiszpanii - na kwotę 84 mld euro. Jak ustaliło RMF FM, Polska złożyła wniosek do Brukseli w nocy, tuż przed upływem terminu. - Widzimy, że polskim władzom bardzo zależy na KPO i tanich pożyczkach. Walczą o pieniądze - przekazało anonimowo źródło w KE. Natomiast kamienie milowe dotyczące praworządności nie zostały zmienione.

Co z KPO dla Polski?

Polski KPO złożony z ponad 22 miliardów euro bezzwrotnych dotacji i ponad 11 miliardów euro tanich pożyczek Komisja Europejska zaakceptowała w czerwcu ubiegłego roku. Jednak do tej pory pieniądze nie zostały wypłacone. Komisja Europejska twierdzi, że spełnione muszą być warunki dotyczące niezależności sądownictwa. Polska jest jednym z pięciu krajów, które nie otrzymały żadnych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, w tym także zaliczek. Oprócz niej w tej grupie są Holandia, Irlandia, Szwecja i Węgry.

Więcej o: