Remont Sejmu będzie kosztował ponad 84 mln zł. Ujawniono, na co urzędnicy wydadzą pieniądze

Zaczął się remont budynków sejmowych, na który urzędnicy zamierzają wydać ponad 84 miliony zł. Kancelaria Sejmu przekonuje, że taka inwestycja jest potrzebna, bo budynki nie były remontowane od kilkudziesięciu lat. Prace modernizacyjne uzasadniają względami bezpieczeństwa.

1 września na dachu sejmowej kopuły pojawili się robotnicy, którzy rozpoczęli remont zlecony przez Kancelarię Sejmu. Ma on kosztować ponad 84 miliony złotych. Plany przetargowe pokazują, jakiego rodzaju prace pójdzie najwięcej środków. Kancelaria Sejmu wytłumaczyła, dlaczego trzeba przeprowadzić tak kosztowną modernizację sejmowych budynków.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 162 [zawiera moduł sponsorowany]

Remont Sejmu. Pół miliona na kopułę, ponad 50 mln zł na remont attyk i elewacji budynków zabytkowych

Najwięcej pieniędzy urzędnicy zmierzają przeznaczyć na remont attyk i elewacji budynków zabytkowych. Inwestycja będzie kosztować 52,9 mln zł. 30 milionów złotych zostanie wydane na przebudowę budynku przy ul. Zagórnej, który - jak przekazała "Faktowi" Kancelaria Sejmu - "nie był remontowany od przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku".

Na liście zaplanowanych prac znajduje się również remont nawierzchni na terenie Kancelarii Sejmu, na który urzędnicy wydadzą 839 tys. zł, a także remont pomieszczeń sanitarnych za kwotę 480 tys. zł. Odnowiona zostanie też kopuła Sali Posiedzeń w Sejmie, co będzie kosztować 510 tys. zł. 

Kancelaria Sejmu przekonuje, że remont jest konieczny ze względu na zły stan techniczny budynków

Kancelaria Sejmu odniosła się do najdroższej z wymienionych inwestycji, czyli remontu attyk i elewacji parlamentu. - Elementy te były wykonane w latach 1948-1952 i z uwagi na upływ czasu oraz wpływ warunków atmosferycznych są w złym stanie technicznym. Kamienne, wapienne elewacje były zamontowane na stalowe kotwy, które z biegiem czasu zaczęły rdzewieć i rozsadzać otwory montażowe - zauważyli urzędnicy w rozmowie z "Faktem". Przedstawiciele Kancelarii Sejmu dodali, że "realizacja remontu zwiększy bezpieczeństwo osób przemieszczających się wzdłuż budynku".

Więcej o: