Ceny czekolad pójdą w górę. Krajowy gigant zapowiada podwyżki jeszcze przed świętami

Ceny kakao na światowym rynku w ciągu ostatniego roku skoczyły o 60 proc. W obliczu rosnących kosztów produkcji czekolady, firma Wedel zapowiedziała zmiany w swoim cenniku. Wszystko wskazuje na to, że wyroby krajowego giganta kupimy drożej jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Informacja o planowanych podwyżkach cen produktów Wedla pojawiła się w trakcie konferencji poświęconej trzeciej edycji raportu pod tytułem "Światowy i polski rynek czekolady". Nieuniknioną zmianę cennika zapowiedział Maciej Herman, dyrektor zarządzający w firmie Wedel.

Zobacz wideo Rysie złapane na fotopułapce! Zaskakująca liczba

Kakao droższe o 60 proc. Wedel zapowiada podniesienie cen swoich produktów

- Z powodu wzrostu cen kakao, które przez rok zdrożało o 60 proc., możemy spodziewać się wzrostu cen produktów. Już teraz dwie duże firmy ogłosiły zmianę cenników i wzrost cen swoich wyrobów o 10 proc. My również jeszcze w tym roku wprowadzimy nowe cenniki - cytuje słowa Hermana portalspozywczy.pl. Według przewidywań za czekoladę zapłacimy więcej jeszcze przed nadejściem Świąt Bożego Narodzenia.

Dyrektor Wedla uspokaja jednak, że zmiana cen w sklepach nie nastąpi od razu po ogłoszeniu nowego cennika, ponieważ dotyczy ona sprzedaży detalicznej, a nie hurtowej. - Pamiętajmy, że na rynku jest jeszcze sporo produktów kupionych przez detalistów wcześniej. Zanim droższe czekolady trafią do sprzedaży, to trochę potrwa - zaznacza Herman.

Złe wieści dla miłośników czekolad. Niepewna sytuacja na rynku nie sprzyja cenom wyrobów

Obecnie sytuacja na rynku wyrobów czekoladowych jest wyjątkowo niestabilna. Zdaniem dyrektora Wedla niemalże niemożliwe jest przewidzenie czegokolwiek w tym zakresie w perspektywie najbliższych trzech miesięcy. Wzrost cen dotyczy nie tylko kakao, ale także cukru. Z kolei mleko ma znajdować się w kategorii produktów tracących na wartości. Tajemnicą pozostają również przyszłe koszta energii elektrycznej.

Jak przypomina portal Money.pl, temat przyszłych podwyżek cennika już rok temu poruszył Grzegorz Sosnkowski, kierownik zakupów bezpośrednich w firmie Wedel. Największy wpływ na koszty produkcji czekolad miał wtedy wzrost cen masła sięgający aż 80 proc.

Więcej o: