Zara zamyka kolejny sklep w Polsce. Co się dzieje? Chodzi o zmianę priorytetów

W ciągu ostatniego roku Zara zamknęła trzy sklepy w Polsce. O ostatnim zamknięciu dowiedzieliśmy się ze sprawozdania finansowego firmy. Sieciówka zmienia bowiem priorytety.

Najpierw Zara zniknęła z Poznańskiego centrum handlowego Poznań Plaza, później zamknęła się w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu, a teraz zdecydowała o rezygnacji z powierzchni handlowej w CH Galaxy w Szczecinie, co jest równoznaczne z zamknięciem tam sklepu. Uspokajamy jednak, w każdym z tych miast dalej znajdują się sklepy Zara. Co więcej, w Szczecinie firma planuje powiększyć i wyremontować swój sklep w Galerii Kaskada - donosi portal dlahandlu.pl, który dotarł do sprawozdania finansowego firmy za a rok obrotowy kończący się 31 stycznia 2023. 

Zobacz wideo Skąd się biorą tak duże zyski banków w Polsce? Kiedy koniec bankowego El Dorado?

Zara zamyka sklepy. Marka zmienia priorytety

Wirtualne Media opisują z kolei, że te zamknięcia to element przyjętej przez firmę - nowej strategii. Od kilku lat ma bowiem zmniejszać liczbę sklepów, ale równolegle unowocześniać i powiększać najbardziej strategiczne placówki. Taki remont trwa chociażby w sklepie w Galerii Mokotów w Warszawie. To między innymi odpowiedź na rosnącą sprzedaż internetową. W nowych sklepach są instalowane specjalne urządzenia na odbiór zamówień z internetu. Ponadto Zara ma swoją aplikację, w której można m.in. zarezerwować przymierzalnie czy sprawdzić swoją historię zakupów w sklepie. Dzięki temu zwrotów można dokonywać bez paragonów.  

Zara zwiększa przychody, ale zamyka sklepy

Z danych, które podaje dlahandlu.pl, wynika, że taka strategia jest skuteczna. Firma może bowiem pochwalić się zyskiem w wysokości 6,04 mln zł za rok 2022. Ponadto jej przychody w porównaniu do zeszłego roku wzrosły o 38 proc. netto - to dokładnie wzrost z 1 488,5 mln zł do 2 063,3 mln zł. Odnotujmy też, że zysk operacyjny (EBIT) zwiększył się z 22 mln do 39 mln w porównaniu do roku ubiegłego. Zara dalej ma ponad 40 sklepów stacjonarnych w Polsce.  

Więcej o: