RPP obniża stopy. O ile i kiedy spadną raty kredytów? To już nie są małe kwoty

Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie obniżyła w środę główną stopę procentową aż o 75 punktów bazowych, z 6,75 proc. do 6 proc. To w perspektywie kilku miesięcy przełoży się na niższe raty kredytów mieszkaniowych w złotych.
Zobacz wideo Były minister finansów wypowiada się o polityce pieniężnej rządu PiS

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy procentowe aż o 75 punktów bazowych, główna stawka spada z 6,75 proc. do 6 proc. To szokująca decyzja - ekonomiści spodziewali się braku zmian albo co najwyżej obniżki o 25 punktów bazowych.

Zresztą jeszcze w lipcu tak naprawdę prezes Glapiński wykluczał jakąkolwiek obniżkę dopóki inflacja nie spadnie poniżej 10 proc. rok do roku (a nie spadła na razie), jednocześnie przekonując, że RPP nie planuje wykonywać żadnych raptownych, nagłych ruchów. 

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Stopy w dół, raty też

Czy to mądra decyzja czy nie - zapadła. Obniżka stóp aż o 75 punktów bazowych oznaczać będzie w perspektywie kilku miesięcy niższe raty kredytów mieszkaniowych w złotych. Na razie rynkowa stopa WIBOR (to na niej bazuje oprocentowanie kredytów w złotych) wyceniała jakąś obniżkę stóp w najbliższych czasie, ale mniejszą. W oczekiwaniu na pierwszą obniżkę stawki WIBOR 3M i WIBOR 6M już spadły przez ostatnie dwa miesiące o ok. 25 i 50 punktów bazowych (WIBOR 3M do 6,62 proc., WIBOR 6M do 6,43 proc.).

Teraz natomiast szybko będzie musiała się dostosować do szokowo mocnej obniżki i spadnie w okolice 6 proc. Albo nawet niżej, jeśli podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP jasno zapowie kolejne obniżki stóp.

Banki aktualizują zmienne oprocentowanie kredytów co trzy miesiące (jeśli bazuje ono na WIBOR 3M) lub sześć miesięcy (jeśli opiera się na WIBOR 6M), więc zmiana nie będzie natychmiastowa, ale w perspektywie kilku miesięcy należy oczekiwać spadku rat.

Dla przykładowego kredytu na 300 tys. zł na 25 lat (zaciągniętego na początku 2020 r.) WIBOR 3M na poziomie 6 proc. oznaczać będzie ratę na poziomie ok. 2247 zł. Jeszcze przy lipcowym WIBOR-ze (6,90 proc.) było to o 160 zł więcej (ok. 2407 zł). To już spora zmiana, choć oczywiście rata wciąż będzie nadal o blisko 1000 zł wyższa niż przed cyklem podwyżek z lat 2021-2022 i ponad 800 zł wyższa niż na początku okresu spłaty.

Inne przykładowe wyliczenia podsuwa Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. On wylicza, że dla kredytu na 300 tys. zł opartego o WIBOR 3M, udzielonego we wrześniu 2021 r. na 30 lat, rata spadnie do ok. 2218 zł z 2418 zł dotychczas.

embed

Dla podobnego kredytu na 500 tys. zł obniżka stóp przez RPP będzie oznaczać ratę niższą o ponad 330 zł (ok. 3700 zł vs. ponad 4030 zł dotychczas).

embed

Stopy w dół, złoty słabnie. Inflacja lubi to?

Z drugiej strony, z obniżki stóp w Polsce nie cieszą się kredytobiorcy walutowi, bo - przynajmniej w pierwszej reakcji - złoty bardzo mocno stracił m.in. wobec franka szwajcarskiego i euro (po ok. 8 groszy). Ekonomista Piotr Kuczyński ostrzega natomiast, że to, co złotówkowicze zyskają na niższych ratach, stracą w cenach paliwa i innych importowanych towarów. 

Więcej o: