Która partia ma najbardziej hojnych wyborców? Przoduje Koalicja Obywatelska, PiS daleko w tyle

Politycy nie ukrywają, że w trakcie trwającej kampanii wyborczej liczą na pomoc finansową także swoich zwolenników. Najchętniej wspierana przez wyborców jest Koalicja Obywatelska. To na jej konto w ciągu zaledwie jednego miesiąca wpłynął ponad milion złotych. O hojności nie można jednak mówić w przypadku zwolenników partii rządzącej. Ile pieniędzy zebrało PiS i pozostałe partie?

W trakcie kampanii wyborczej każdy komitet ma określoną kwotę na wydatki, której nie może przekroczyć. W tym roku limit wynosi 39 milionów złotych, z czego 32 miliony przeznaczone są na wybory do Sejmu, a pozostałe siedem na wybory do Senatu. Aby pozyskać niezbędne fundusze, partie mogą korzystać ze środków z subwencji państwowej, zaciągać kredyty, ale także liczyć na wpłaty swoich wyborców. Które partie najchętniej wspierają Polacy? 

Zobacz wideo Joanna Scheuring-Wielgus: Bez religii w szkołach i koalicji z Konfederacją, za to z legalną marihuaną

Koalicja Obywatelska z milionowym wsparciem wyborców

Tylko w sierpniu na konto Koalicji Obywatelskiej wpłynęło ponad milion sto tysięcy złotych. Wyborcy KO okazali się więc najbardziej hojni pośród wszystkich zwolenników partii politycznych. - Nasi wyborcy zdają sobie sprawę z dysproporcji pomiędzy nami i PiS-em. Partia rządząca ma dużo większe możliwości, dzięki państwowym spółkom i różnym fundacjom - mówiła w rozmowie z "Super Expressem" Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji. Z kolei partia rządząca w ciągu ostatniego miesiąca otrzymała zaledwie cztery przelewy, które zasiliły konto PiS o kwotę nieprzekraczającą nawet 80 tys. złotych. - Platforma to liberałowie i biznesmeni, w naszym elektoracie to mogą być mniejsze pieniądze, ale na pewno płacone szczerze - podkreślił poseł PiS Jan Mosiński. 

Kampania wyborcza Lewicy finansowana z pieniędzy polityków

Niewiele środków wpłynęło także na konto Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ludowcy zebrali zaledwie 400 złotych. Znacznie lepszy wynik ma Konfederacja, która w sierpniu odnotowała około 400 tys. złotych wpłaty od swoich zwolenników. Swoim wynikiem może zaskoczyć także Lewica. Na jej koncie widnieją wpłaty o łącznej sumie blisko miliona złotych. Co warto podkreślić, na liście wpłacających znaleźli się m.in. członkowie partii oraz osoby bezpośrednio z nią związane.

Jedną z wpłacających środki na rzecz Lewicy jest posłanka Marcelina Zawisza, która nie ukrywała, że oferowane pieniądze zamierza przeznaczyć nie tylko na sztab, ale także na swoją własną kampanię. - Chcemy już zacząć zamawiać wyborcze materiały. Wpłaciłam dwa razy po 20 tysięcy złotych i jeszcze trochę będę wpłacać. To środki na moją kampanię, ale też częściowo na sztab, żeby wesprzeć innych kandydatów - tłumaczyła posłanka Lewicy w rozmowie z dziennikiem "Super Express"

Więcej o: