Recepty transgraniczne także w Portugalii. W sześciu krajach kupisz leki na receptę z Polski

Portugalia dołączyła do listy krajów, w można zrealizować recepty wystawione w Polsce. Zgodnie z zapowiedzią Centrum e-Zdrowia do sześciu państw, w których obecnie przyjmowane są recepty transgraniczne, niebawem mają dołączyć również Grecja i Cypr.

Recepta transgraniczna jest rozwiązaniem skierowanym do osób, które często podróżują lub mieszkają i pracują w różnych krajach, mając jednocześnie potrzebę wykupywania leków na receptę. Obszar jej akceptowania docelowo ma objąć wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandia, Lichtenstain, Norwegia).

Zobacz wideo Trendy demograficzne na podstawie najnowszego raportu GUS-u

Portugalia szóstym krajem w programie recept transgranicznych. Gdzie jeszcze można je realizować?

Dotychczas na podstawie recepty wystawionej w Polsce mogliśmy kupić leki w pięciu krajach: Chorwacji, Hiszpanii, Czechach, Estonii i Finlandii. Jak ogłosiło Centrum e-Zdrowia do listy państw, które przyjmują receptę transgraniczną, dołączyła właśnie Portugalia. Według oficjalnych zapowiedzi kolejne do programu mają przystąpić Grecja i Cypr. Analogicznie obywatele wyżej wymienionych krajów mają możliwość zrealizowania recept wystawionych przez lekarzy poza granicami Polski na terenie naszego kraju.

Recepta transgraniczna. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Recepta transgraniczna nie obejmuje leków psychotropowych i specyfików o działaniu odurzającym, leków recepturowych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Można z niej skorzystać pod warunkiem ukończenia 18 roku życia oraz wyrażenia zgody na obsługę e-recept transgranicznych za pomocą internetowego Konta Pacjenta. Korzystanie z niej jest w pełni odpłatne. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o jej refundację. W aptece możemy otrzymać również zamiennik dla leku z naszej recepty, pod warunkiem że odpowiedzialny za nią lekarz nie wykluczył takiej opcji. Szczegółowe informacje na temat działania recept transgranicznych znajdziesz pod tym linkiem.

Więcej o: