Recepta transgraniczna jest rozwiązaniem skierowanym do osób, które często podróżują lub mieszkają i pracują w różnych krajach, mając jednocześnie potrzebę wykupywania leków na receptę. Obszar jej akceptowania docelowo ma objąć wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandia, Lichtenstain, Norwegia).
Dotychczas na podstawie recepty wystawionej w Polsce mogliśmy kupić leki w pięciu krajach: Chorwacji, Hiszpanii, Czechach, Estonii i Finlandii. Jak ogłosiło Centrum e-Zdrowia do listy państw, które przyjmują receptę transgraniczną, dołączyła właśnie Portugalia. Według oficjalnych zapowiedzi kolejne do programu mają przystąpić Grecja i Cypr. Analogicznie obywatele wyżej wymienionych krajów mają możliwość zrealizowania recept wystawionych przez lekarzy poza granicami Polski na terenie naszego kraju.
Recepta transgraniczna nie obejmuje leków psychotropowych i specyfików o działaniu odurzającym, leków recepturowych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Można z niej skorzystać pod warunkiem ukończenia 18 roku życia oraz wyrażenia zgody na obsługę e-recept transgranicznych za pomocą internetowego Konta Pacjenta. Korzystanie z niej jest w pełni odpłatne. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o jej refundację. W aptece możemy otrzymać również zamiennik dla leku z naszej recepty, pod warunkiem że odpowiedzialny za nią lekarz nie wykluczył takiej opcji. Szczegółowe informacje na temat działania recept transgranicznych znajdziesz pod tym linkiem.