Ceny mieszkań coraz wyższe, drożeją zwłaszcza najmniejsze lokale. Winny Bezpieczny kredyt 2 proc.?

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w Polsce są coraz wyższe. Dane za drugi kwartał 2023 r. pokazują, że najmocniej wzrosły ceny małych lokali. Eksperci podkreślają, że taka sytuacja na rynku nieruchomości jest w znacznej mierze związana z programem Bezpieczny kredyt 2 proc.

Dane obrazujące sytuację na rynku nieruchomości dowodzą, że wzrosło tempo, w jakim drożeją lokale oferowane Polakom. Dotyczy to zwłaszcza małych mieszkań. Analiza przedstawiona przez portal bankier.pl pokazuje, ile w drugim kwartale tego roku wyniosły średnie ceny transakcyjne lokali w wybranych miastach na terenie naszego kraju.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 163 [zawiera moduł sponsorowany]

Mieszkania do 35 mkw. drożeją najszybciej. W Warszawie cena za metr kwadratowy przekroczyła 13 tys. zł

Badanie, które portal bankier.pl przeprowadził razem z firmą Cenatorium i "Pulsem Biznesu", analizowało średnie kwoty, jakie wpisywano w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży mieszkań w Gdańsku, Lublinie, Olsztynie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Z danych wynika, że w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 r. ceny mieszkań we wszystkich tych miastach znacząco wzrosły. Największy wzrost odnotowano w segmencie mieszkań o powierzchni poniżej 35 mkw. W Poznaniu za takie mieszkania płacono o ponad 5 proc. więcej. W Warszawie średnia cena za metr kwadratowy po raz pierwszy przekroczyła 13 tys. i wyniosła 13 203 zł/mkw.

W szybkim tempie rosły także ceny średnich mieszkań, o powierzchni od 35 do 60 metrów kwadratowych. We Wrocławiu koszt tego rodzaju nieruchomości wzrósł o 4,7 proc. k/k. Badanie wykazało, że podrożały również duże mieszkania, choć ceny takich lokali rosły wolniej niż w przypadku mniejszych mieszkań.

Eksperci uważają, że rządowy program Bezpieczny kredyt 2 proc. wpłynął na wzrost cen mieszkań

Redaktor portalu bankier.pl Marcin Kaźmierczak zauważył, że wzrost cen mieszkań należy prawdopodobnie wiązać z zapowiedzią programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Jak pisaliśmy, inni eksperci również wskazywali, że rządowy program doprowadził do wzrostu cen na rynku nieruchomości jeszcze przed jego wprowadzeniem. Potwierdziły się przy tym przewidywania analityków, którzy ostrzegali, że Bezpieczny kredyt 2 proc. przełoży się przede wszystkim na wyższe ceny małych mieszkań z segmentu popularnego.

Więcej o: