Dane obrazujące sytuację na rynku nieruchomości dowodzą, że wzrosło tempo, w jakim drożeją lokale oferowane Polakom. Dotyczy to zwłaszcza małych mieszkań. Analiza przedstawiona przez portal bankier.pl pokazuje, ile w drugim kwartale tego roku wyniosły średnie ceny transakcyjne lokali w wybranych miastach na terenie naszego kraju.
Badanie, które portal bankier.pl przeprowadził razem z firmą Cenatorium i "Pulsem Biznesu", analizowało średnie kwoty, jakie wpisywano w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży mieszkań w Gdańsku, Lublinie, Olsztynie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Z danych wynika, że w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 r. ceny mieszkań we wszystkich tych miastach znacząco wzrosły. Największy wzrost odnotowano w segmencie mieszkań o powierzchni poniżej 35 mkw. W Poznaniu za takie mieszkania płacono o ponad 5 proc. więcej. W Warszawie średnia cena za metr kwadratowy po raz pierwszy przekroczyła 13 tys. i wyniosła 13 203 zł/mkw.
W szybkim tempie rosły także ceny średnich mieszkań, o powierzchni od 35 do 60 metrów kwadratowych. We Wrocławiu koszt tego rodzaju nieruchomości wzrósł o 4,7 proc. k/k. Badanie wykazało, że podrożały również duże mieszkania, choć ceny takich lokali rosły wolniej niż w przypadku mniejszych mieszkań.
Redaktor portalu bankier.pl Marcin Kaźmierczak zauważył, że wzrost cen mieszkań należy prawdopodobnie wiązać z zapowiedzią programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Jak pisaliśmy, inni eksperci również wskazywali, że rządowy program doprowadził do wzrostu cen na rynku nieruchomości jeszcze przed jego wprowadzeniem. Potwierdziły się przy tym przewidywania analityków, którzy ostrzegali, że Bezpieczny kredyt 2 proc. przełoży się przede wszystkim na wyższe ceny małych mieszkań z segmentu popularnego.