Znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wchodzą w życie 22 września. Zmiany dotyczą m.in. pracowników, którzy już teraz są szczególnie chronieni - jednak niebawem będą chronieni podwójnie. Jeśli pracownik wniesie powództwo o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, pracodawca będzie musiał go zatrudniać aż do prawomocnego zakończenia postępowania w sądzie.
"Sądy na każdym etapie postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy będą udzielały zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia pracownika podlegającego szczególnej ochronie przez pracodawcę" - czytamy w nowym artykule Kodeksu postępowania cywilnego. Sąd uchyli nałożone zabezpieczenie jedynie wtedy, gdy pracodawca udowodni, że pracownik po udzieleniu zabezpieczenia nadal rażąco narusza swoje obowiązki lub popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie. Przedstawiamy listę osób szczególnie chronionych przez Kodeks pracy.
Zmiany w przepisach a kobiety w ciąży
Jeśli pracownica podpisała z pracodawcą umowę o pracę zawartą na czas określony lub na okres próbny przekraczający miesiąc, która rozwiązałaby się po trzecim miesiącu ciąży, taka umowa zostanie automatycznie przedłużona do dnia porodu. Ochrona nie działa, gdy:
Ochrona przed zwolnieniem dotyczy także osób bliskich osiągnięcia wieku emerytalnego w świetle zmian w przepisach, czyli:
Pracownicy korzystający z urlopów rodzicielskich i wychowawczych
Ochroną objęci są również pracownicy, którzy skorzystali z urlopu: ojcowskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego bądź też złożyli wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy.
Członkowie rad pracowniczych, społeczni inspektorzy pracy, działacze związków zawodowych
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z działaczem związkowym bez zgody właściwej organizacji związkowej. Pracodawca nie może także wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z członkiem związku zawodowego bez uprzedniego poinformowania właściwej organizacji związkowej. Ochrona jest ograniczona do określonych działaczy:
Pracownicy w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. zwolnienie lekarskie)
Ochrona ma charakter czasowy i obowiązuje do czasu, gdy pracodawca zyskuje uprawnienie do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (bez winy pracownika).
Ochrona ma na celu zapobieganie dyskryminacji, zapewnienie stabilności zatrudnienia i dochodu oraz umożliwienie godzenia życia zawodowego i rodzinnego. Jest także wyrazem realizacji konstytucyjnych praw i wolności pracowników.
Jak czytamy na stronie rządowej, pracownik nie jest chroniony, czyli pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę, w trakcie: