KO chce przywrócić wszystkie niedziele handlowe, obiecuje wyższe stawki. "Solidarność" krytykuje

- Chcemy przywrócenia wszystkich niedziel handlowych - zapowiedzial Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego. Koalicja Obywatelska obiecuje, że pracownicy będą pobierać wyższe wynagrodzenia za pracę w weekend i otrzymają dwa wolne weekendy w miesiącu. "Solidarność" krytykuje propozycję KO.
Zobacz wideo Obietnice z programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej są możliwe do spełnienia, choć przy kosztach prawie 130 miliardów złotych

Jednym z tematów trwającej kampanii wyborczej są niedziele handlowe. Koalicja Obywatelska chce, aby sklepy były otwarte we wszystkie niedziele, a pracownicy otrzymywali wyższe pensje za prace w weekendy.

Niedziele handlowe wrócą? Tego chce Koalicja Obywatelska

- Chcemy przywrócenia wszystkich niedziel handlowych. Pracownikom będzie przysługiwać dwukrotność wynagrodzenia za dzień pracy w weekend w stosunku do stawki w dniu roboczym oraz dwa wolne weekendy w miesiącu - powiedział we wtorek Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego podczas debaty zorganizowanej przez Business Centre Club i Polski Związek Firm Deweloperskich, cytowany przez money.pl.

Podczas rozmowy poświęconej obietnicom wyborczym Koalicji Obywatelskiej polityków mówił, że związki zawodowe zgłaszały potrzebę pracy w weekendy. Według Domańskiego, dzięki przywróceniu wszystkich niedziel handlowych wzrośnie sprzedaż detaliczna.

Propozycji KO nie popiera Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". - Nie wierzymy w takie rozwiązania, bo wiele już widzieliśmy. Za czasów rządów Tuska musieliśmy pracować często od niedzieli do niedzieli na umowach śmieciowych za 3,50 lub 4,50 zł na godzinę. Temu panu dziękujemy za takie pomysły, które lobbują zagraniczne korporacje. Pracownicy handlu nie wyobrażają sobie, że ktoś im zabierze wolne niedziele. Dodatek finansowy za pracę w niedziele to nie jest żadne rozwiązanie - mówił w rozmowie z dlahandlu.pl.

Program Koalicji Obywatelskiej: Niedziele handlowe, wyższa kwota wolna od podatku i podwyżki dla nauczycieli

Przywrócenie niedziel handlowych, podwyższenie kwoty wolnej od podatku i 30 procent podwyżki dla wszystkich nauczycieli to niektóre propozycje programowe Koalicji Obywatelskiej. Politycy tego ugrupowania przedstawili w Tarnowie najważniejsze punkty programu, które będą chcieli zrealizować w ciągu pierwszych 100 dni rządów, jeśli wygrają tegoroczne wybory. Z kolei Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, proponuje m.in. wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

PiS wprowadził zakaz handlu w niedzielę w 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a od 2020 roku ustawa przewiduje zaledwie siedem niedziel handlowych w roku. W 2023 roku czekają nas jeszcze tylko dwie niedziele handlowe: 17 grudnia i 24 grudnia.

Więcej o: