Kobiety z tego rocznika dostaną emeryturę wyższą o nawet kilkanaście proc. Wystarczy złożyć wniosek

Nawet o kilkanaście proc. mogą wzrosnąć świadczenia kobiet, które pobierały okresowe emerytury kapitałowe. Seniorki tylko z tego jednego rocznika mogą złożyć wniosek do ZUS. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z okazji do podwyższenia emerytury.

Okresowa emerytura kapitałowa jest świadczeniem skierowanym do kobiet, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., należą do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), ukończyły powszechny wiek emerytalny dla kobiet (60 lat), otrzymały prawo de emerytury na nowych zasadach oraz mają na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zapisaną taką sumę, która jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. Emerytki, które spełniają powyższe wymagania i jednocześnie urodziły się w jednym konkretnym roczniku, mogą ubiegać się o zwiększenie wysokości swojego świadczenia.

Zobacz wideo Ozdoby świąteczne w sklepach już na początku września

Emerytura wyższa nawet o kilkanaście proc. Tylko kobiety z tego rocznika mogą ubiegać się o wyższe świadczenie

Szansę na przyznanie wyższej emerytury mają kobiety, które urodziły się pomiędzy marcem a czerwcem 1956 r. Wynika to z faktu, iż zmianie uległy przepisy dotyczące OFE. Jest to również konsekwencja obniżenia wieku emerytalnego w 2017 r. ZUS rozpatrzy wniosek każdej kobiety, która rozpoczęła pobieranie okresowej emerytury kapitałowej w wieku 60 lat i w bieżącym roku ukończy 67 lat. Z dokumentami należy udać się do dowolnego oddziału ZUS. W ten sposób można zwiększyć swoje świadczenie o aż kilkanaście proc.

Okresowa emerytura kapitałowa. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Świadczenie w formie okresowej emerytury kapitałowej przysługuje nam do dnia poprzedzającego dzień, w którym osiągniemy powszechny wiek emerytalny wyznaczony dla mężczyzn (65 lat), chyba że prawo to wygaśnie wcześniej. W takiej sytuacji, w dniu ukończenia przez nas 65 lat, automatycznie zostanie ustalona wysokość naszej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do okresowej emerytury może wygasnąć, jeśli wyczerpią się środki zapisane na subkoncie, lub osoba do niej uprawniona umrze.

Więcej o: